Powiat pokryje badania ciężarnych na toksoplazmozę?

Na ostatniej sesji radny Wiesław Szczygielski zgłosił pomysł obowiązkowych, pokrywanych przez powiat badań ciężarnych na toksoplazmozę – podają NR.Jedyny kłopot w tym, że trzeba znaleźć na to ponad 160 tys. zł – jedno badanie ciężarnej na obecność toksoplazmozy to koszt bliski 80 zł, a potrzebne są dwa.

Szczygielski twierdzi, że można przekonać okoliczne gminy by rocznie dawały po 15 tys. zł. Resztę dołoży powiat. Uważa, że ciężarne trzeba uświadamiać, a przede wszystkim pomagać im, bo wczesne wykrycie toksoplazmozy i zaordynowane leczenie oszczędza im cierpienia. Radny z wnioskiem dotyczącym badań nosił sie już od dawna. Z powodu toksoplazmozy ma niepełnosprawnego syna.

- reklama -

34 KOMENTARZE

 1. Osobiste doświadczenia pana Szczygielskiego potwierdzają jak ważny problem stanowi toksoplazmoza.Każda kobieta powinna zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka zapewniając mu tym samym pełne radości i godne życie w przyszłości.Biorąc pod uwagę fakt, iż mało którą kobietę stać na spory wydatek 160złotych i przeprowadzenie testów w tym zakresie , należy pochwalić inicjatywę pana Wiesława Szczygielskiego by wspomóc finansowo ciężarne i nagłośnić problem.

 2. O badaniach na toksoplazmoze i jej skutkach powinni informować lekarze. Niestety nie wszyscy czują się w obowiazku, ponieważ badania są drogie, a przyszłych matek na to nie stać.Za takie badania musiałaby płacic przychodnia, ale tego nie zrobi.Dlatego popieram pomysł pana Szczygielskiego.Może wreszcie powiat zrobi cos wiecej dla kobiet.

 3. To naprawdę poważny problem, nie wszystkich stać na prywatne badania, nie wszyscy o nich wiedzą, dlatego zdecydowanie POPIERAM działania Pana Szczygielskiego. Niech również nieobojętni będą decydenci.

 4. Myslę, że nie tylko kobietom powinno zależeć, aby takie badania w okresie ciąży stały sie rutynowymi. Czyż ojcom mniej zależy na tym, czy ich dziecko się urodzi i czy urodzi się zdrowe???

 5. toksoplazmoza jest chorobą podstępną, nie daje żadnych objawów a jednocześnie jest zabójcza dla płodu. Obowiązkowe i bezpłatne badania uchroniłyby wiele kobiet od cierpień związanych z poronieniem, bądź urodzeniem dziecka niepełnosprawnego. Myślę, że ojcom też na tym zależy, przykładem może być Pan Szczygielski

 6. O toksoplazmozie dowiedziałam się przed wielu laty, kiedy mało kto słyszał (przynajmniej w moim srodowisku )o tej strasznej chorobie.Moja przyjaciółka urodziła martwe dziecko, z tak straszną wadą, że lekarze prosili aby matka nie oglądała dziecka (bez podstawy czaszki)-przyczyna toksoplazmoza!!!

 7. Kiedy poroniłam dziecko i prosiłam lekarza o zlecenie na wykonanie badań na toksoplazmozę ,prawie mnie wyśmiał.Niestety okazało się,że to ja miałam rację i tylko natychmiastowe leczenie pozwoliło mi zostać matką zdrowego dziecka. Uważam więc,że panu Szczygielskiemu należą się słowa uznania.Proszę się nie zrażać przeciwnościami.Powodzenia!!!

 8. No w końcu p. Szczygielski jakoś się pokazał, bo tak to nic w tej radzie nie zdziałał. Zmarnowane 4 lata (+ 4 wcześniejsze).No skoro jesteś taki mądry to powinieneś wiedzieć że W.Szczygielski jest w tej kadencji radnym od kilku miesięcy. Zastąpił jednego z radnych, który już nim nie jest. A skoro nie wiesz co się działo kilka miesięcy wcześniej to tym bardziej nie zabieraj głosu na tematy poprzedniej kadencji bo co się działo 8 lat temu to Ty chyba nie wiesz. To nawet nie była Rada Powiatu.

 9. Dzięki Bogu! A już myślałem, że całe 4 lata płaciłem na tego bezradnego. A 4 lata wcześniej z namaszczenia Markowiaka i Wojnara był szefem komisji bezpieczeństwa (w RM) – to dopiero marnotrastwo! Może by się pochwalił co zrobił wtedy?

 10. Wątpię czy nasi wspaniali lekarze wiedzą o tym, że wg badań od 60 do 80 % populacji w Polsce jest nosicielami toksoplazmozy. Jej wynikiem są nie tylko poronienia czy urodzenie dziecka z wadami, czasami objawy tej choroby mogą pojawić się w późniejszym wieku np. choroby oczu prowadzące do niedowidzenia. Dlatego tak ważne są badania wszystkich kobiet, które chcą urodzić zdrowe dzieci.

 11. jezeli p. szczygielski załatwi Wam pieniądze z powiatu na badanie to zostanę księdzem. jego interpelacje są bez pokryć finansowych.proponuję zapytać o dotację starostę.który oceni możliwości finansowe powiatu.

 12. proponuję więcej obiektywizmu w temacie radnego Szczygielskiego. Do ja – otóż ja pamiętam współpracę jako Szef Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej/Kierownik Miejskiego Centrum Reagowania mając pod sobą także Ochotnicze Straże Pożarne. Otóż ówczesny Przew. Komisji Bezp. o którym mowa był dla mnie wsparciem w Radzie przy powstawaniu Planu Profilaktyki Powodziowej i przeznaczeniu przez Rade 350 000 zł oraz wzrostu budżetu na działalność OSP

 13. niestety działania w zakresie bezpieczeństwa są mało medialne i nieraz trudno „sprzedać” to do mediów, zatem mało kto wie o różnego rodzaju działaniach i kwotach które są inicjowane i popierane przez komisje bezp a z kolei następnie trafiają nie do szerokiej publiczności tylko do np. do OSP, szkoły czy innej organizacji.

 14. przeszkadza Wam zbożny cel? może jednak nie wszyscy są cyniczni i wyrachowani… ?watpię, czy Pan Szczygielski myśli tylko o własnym rozgłosie przy okazji starań o finansowanie tych badań przez powiat, zwłaszcza po nie tak dawnych dramatycznych swych doświadczeniach życiowych…

 15. No nareszcie bardzo dobry pomysł. Takie inicjatywy trzeba popierać i na takie działania muszą się pieniądze znaleźć. Myślę, że nowowybrane władze będą potrafiły zabezpieczyć odpowiednie środki w budżecie na ten cel. Życzę powodzenia pomysłodawcy i wszystkim, którym ta sprawa leży na sercu

 16. Nie wiem dlaczego twierdzisz że jestem cyniczny. Wrecz przeciwnie. Wku……ją mnie wszystkie palanty które teraz wszystko przez pryzmat wyborów widzą. Co by człowiek nie zrobił to zaraz widzą gre pod publikę. Napisałem żeby ten zgred adip szykował sutannę bo kasa …………no, nara i pozdrawiam.

 17. Pieniądze na badania są przewidziane w projekcie budżetu Powiatu na rok 2007, który bedzie uchwalany na najbliższej sesji.Prosze zauważyć, że nie była to „obiecanka”, tylko inicjatywa, a to już jest subtelna różnica.Mam nadzieje,że że badania te bedą kontynuowane w nastepnych latach.Z poważaniem.

 18. Dziekujemy za wyjaśnienia.Ponoc Powiat na dużo gotówki więć badania tedą realizowane???2007 rok szczęśliwy dla budżetu powiatu? data: /29-12-06/ 28 grudnia, na sesji rady powiatu uchwalono budżet powiatu raciborskiego na przyszły rok. G.Utracki: Budżet jest bezpieczny

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here