Obraźliwa wypowiedź jako rodzaj naruszenia dóbr osobistych

W ślad za stanowiskiem Sądu Najwyższego obraźliwe wypowiedzi pod cudzym adresem naruszają dobra osobiste i nie mogą być tolerowane, tym bardziej, gdy wyrażane są publicznie. W prawie polskim dobra osobiste człowieka, w tym cześć, godność, stan uczuć czy dobre imię, pozostają pod ochroną prawa cywilnego.

W takiej sytuacji, gdy dochodzi do procesu o ochronę dóbr osobistych to na pozwanym ciąży obowiązek wykazania istnienia okoliczności usprawiedliwiających to działanie. W przypadku pozwu Sąd będzie musiał w ustalić czy pozwany w ogóle naruszył dobro osobiste powoda oraz jakie konkretne dobro zostało naruszone lub zagrożone oraz czy opinia powoda na temat oskarżonego była prawdziwa, a także czy przedmiotowa opinia była obraźliwa z punktu widzenia przeciętnego człowieka.

- reklama -

Osoba, której dobro osobiste zostało naruszone ma prawo dochodzenia roszczeń o charakterze niemajątkowym i majątkowym. Oznacza to, że może żądać zaniechanie działania, które godzi w jej dobre imię oraz dopełnienia czynności, jakie potrzebne są do usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego oraz zadośćuczynienia lub zapłaty stosownej kwoty na wskazany cel społeczny.

Jeżeli chce unikną się sporu sądowego osoba, której dobra osobiste zostały naruszone może wezwać stronę przeciwną do przeprosin. Jest to forma polubownego zakończenia sporu. W celu warto porozumieć się i ustalić formę przeprosin.

Osoba, której dobra osobiste zostały naruszone dochodzenie zadośćuczynienia powinna rozpocząć właśnie od wezwania do przeprosin. Warto, aby miał pisemne potwierdzenie wystosowania takiego wezwania, np. kopia listu, w którym zawarte było wezwanie do przeprosin. Jeżeli strona przeciwna nie zareaguje na wezwanie wówczas można złożyć do sądu pozew. Dobrze mieć potwierdzenie odmowy złożenia przeprosin, ponieważ w przeciwnym razie strona przeciwna może oświadczyć, iż gotowa była wykonać żądania zawarte w wezwaniu. W takiej sytuacji osoba składająca pozew może zostać obciążona kosztami postępowania sądowego.

 

/ps/

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna >> zadaj pytanie

 

—————————-
REKLAMA

 

Ulatra szybki system Windows 7

System Windows 7 jest prosty w obsłudze, szybki i ciekawy. Lepsze sposoby znajdowania plików i zarządzania nimi, takie jak listy szybkiego dostępu i poprawiony podgląd na pasku zadań, pomogą przyspieszyć wykonywanie codziennych zadań. System Windows 7 zaprojektowano z myślą o szybszej i bardziej niezawodnej pracy, więc komputer będzie działał tak, jak zechcesz. Znakomite funkcje pozwolą odkryć nowe możliwości.

 

Elementy konieczne do uruchomienia systemu Windows 7 na obecnym komputerze są następujące:

 

Procesor: 1 GHz lub szybszy, 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64)

Pamięci RAM: 1 GB (architektura 32-bitowa) lub 2 GB (architektura 64-bitowa)

-Dysk twardy: 16 GB (architektura 32-bitowa) lub 20 GB (architektura 64-bitowa)
-Urządzenie graficzne DirectX 9 ze sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym
 
 
Rewelacyjnie niska cena z w  SOFT-ib: 449zł!       Vobis.pl: 469zł      Komputronik.pl: 479zł
 
 
Zapraszamy do naszego sklepu SOFT-ib przy ulicy Klasztornej 12 (róg Klasztornej i Ogrodowej)
 
- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. W świetle decyzji Sądu Najwyższego Poseł Palikot powinien już mieć kilka rozpraw za obrażanie a ostatnio za posądzanie bezpodstawne Sp. prezydenta Lecyha Kaczyńskiego. PiS powinien tym razem wnieść sprawę do sądu.
    Palikot rozzuchwalony pozwala sobie za dużo. To już nie jest pajacowanie. To wyrafinowany atak na śp. prezydenta R.P. Jak długo to jeszcze potrwa za przyzwoleniem Tuska i nowego prezydenta?

  2. palikot to cham nie polityk i pomyslec ze nasi dzialacze samorzdowi zaprosili go do naszego miasta i podziwiali taiego smiecia beszczelnego glupka powinien zostac wydalony z parlamentu bo jw3st tam tylko za pieniadze ale taka wlasnie jaet Po wstyd i hanba!!!!!

  3. pani Jakubiak z Pisu też wyzwała marszałka Niesiołowskiego od chamów,powinien pNiesiołowski podać ją do sądu,jednak jest dżentelmenem i tego nie zrobi.

  4. pis powinien oddac sprawe palikota do sadu ale nie robi tego bo zna nasze sady i nasze media to jest jedna mafia i ktora trzyma sztame i sprawiedliwosci w sadzie nie znajdzie a palikot czuje sie bezkarny ale wszystko na tym swiecie jest do czasu i rzady platformy sie skoncza i to szybciej niz myslicie

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here