„Problemy niepełnosprawnych nie są błahe”

1

– Sytuacja i traktowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie ciągle się poprawia, ale wciąż w tych obszarach jest wiele do zrobienia – takie przesłanie wynika z VI Forum Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji "Podaj Rękę" odbyło się dziś w hotelu Ragos

- reklama -

W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem "Niepełnosprawność – marzenia a rzeczywistość" i jak zwykle zgromadziło, oprócz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, wiele prominentnych osób ze świata polityki – i tej lokalnej, i tej krajowej – żywo zaangażowanych w problematykę integracji niepełnosprawnych z otoczeniem.

 

 

– Często zdarza się, że te same sprawy postrzegane są przez osoby niepełnosprawne i te stanowiące prawo zgoła odmiennie – stwierdziła Katarzyna Wiśniewska we wstępie do prezentacji audio, dodając, że choć ich problemy mogą wydawać się błahe, to jednak takie nie są. W prezentacji przedstawione zostały zwykłe codzienne problemy, z jakimi muszą mierzyć się niepełnosprawni z różnym rodzajem niepełnosprawności: niesłyszący, niewidomi i niedowidzący, ludzie starsi, a także rodzice dzieci z upośledzeniem umysłowym. Mówili oni o konkretnych przykładach, konkretnych oczekiwaniach oraz sposobach na ich rozwiązanie, jak np. brak wyraźnego oznakowania komunikacji miejskiej, utrudnienia architektoniczne czy brak opieki stomatologicznej dla osób upośledzonych umysłowo w stopniu głębszym, które zabiegom powinny być poddawane w stanie narkozy. Reportaż został podsumowany tezą, że choć funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie w ciągu ostatnich kilku lat (materiał był nagrywany 4 lata temu) znacznie się poprawiło, to wciąż jest wiele do zrobienia.

 

Doskonałym przyczynkiem do kolejnych zmian są spotkania i konferencje takie jak ta w hotelu Ragos. O zmianach w ustawach o rehabilitacji i zatrudnieniu oraz dyskryminacji, dotyczących szerokiej rzeszy osób niepełnosprawnych opowiedział Marek Plura, parlamentarzysta, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Zatrudnienie niepełnosprawnych wzrosło o 25%, co przekłada się na 68 tys. etatów. To w dużej mierze dzięki zmianie wizerunku niepełnosprawnego, z osoby biernej, której trzeba pomagać, na osobę która jest dla przedsiębiorstwa przydatna z racji swych kwalifikacji – powiedział. Jego zdaniem zatrudnienie niepełnosprawnych na poziomie 25% to wciąż za mało na tle UE, gdzie odsetek ten kształtuje się na poziomie 50%. Dodał także, że państwo powinno stopniowo odchodzić od finansowania miejsc pracy poprzez dotacje, a pomagać niepełnosprawnym odnajdować się na otwartym rynku pracy.

 

Po raz trzeci podczas Forum wręczono Laury Życzliwości dla osób wykazujących nieustającą życzliwość i pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym roku wyróżnienie otrzymali: Irena Białuska, tłumaczka języka migowego (tłumacząca również podczas Forum) oraz Stefan Fichna, prezes Ramety. Na zakończenie w części artystycznej zaśpiewał zespół Perspektywa, a uczestnicy  mieli okazję podyskutować z zaproszonymi gośćmi.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Z wypowiedzi Pana posła Plury powiało optymizmem. Mówił on o pakiecie ustaw,
    opracowanych przez jego zespół parlanentarny, które do 2012 roku mają wprowadzić istotne zmiany w zakresie finansowania likwidacji barier architektonicznych w mieszkaniach jak również opieki nad niepełnosprawnymi. PEFRON w roku bieżącym drastycznie zmniejszył przydział środków pomocowych.
    Nowe rozwiązania zmierzają do udziału finasowego powiatów i gmin w tych przedsięwzięciach jak również tworzeniu miejsc pracy dla Osób niepełnosprawnych.Więcej środków trzeba przeznaczyć na dofinasowanie do sprzętu i likwidacji barier komunikacyjnych które służą na lata , zamiast wysokie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, często jeszcze z opiekunem.Zespół parlamentarny do spraw niepełnosprawnych postuluje ułatwienia kontaktu urzędów – PCPR – z klientem. To urzędnik w przyszłości powinien odwiedzać z dokumentami swoich klientów niepełnosprawnych a nie
    zmuszać ich do kilkukrotnego odwiedzania PCPR, które często kończy się odmową. astanawiam się tylko skąd starostwa powiatowe i Urzędy gmin mają wyasygnować środki na uzupełnienie funduszu PEFRON, skoro same mają coraz większe problemy finansowe, tak jak budżet państwa. Ponadto w 2012 roku będzie już po wyborach parlamentarnych i być może inny rząd.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here