Strategia powiatu z dala od politycznych sporów

0

Pracom nad strategią rozwoju Raciborza towarzyszyły liczne kontrowersje. Zgoła odmiennie jest w przypadku powiatu raciborskiego. Niezmiennym pozostaje pytanie o sensowność tworzenia strategii. Odpowiedzi udziela dr Krzysztof Wrana. Prace nad strategią rozwoju powiatu raciborskiego do roku 2020 znalazły się na finiszu. Choć ostateczna wersja dokumentu jeszcze nie powstała, to wiadomo już, że zasadniczo nie będzie się on różnił od innych dokumentów tego typu. – Powiat raciborski w roku 2020 to obszar harmonijnego i współzależnego rozwoju społecznego, gospodarczego, przestrzennego i przyrodniczego realizowany w partnerstwie podmiotów lokalnych z podmiotami społecznymi – czytamy we wstępie do opracowywanej strategii.


W pracach nad strategię uczestniczą przedstawiciele władz samorządowych (na zdj. przewodniczący rady powiatu A. Wajda oraz wicestarosta J. Stukator) , środowisk gospodarczych, dyrektorzy szkół i innych jednostek powiatowych.
Strategia rozwoju powiatu raciborskiego – zdjęcia>>>
- reklama -

Poziom ogólności tego typu dokumentów rodzi pytania: czy strategie rozwoju powiatów i gmin mają sens? Czy nie są to dokumenty robione "do szuflady", po które sięga się jedynie przy składaniu wniosków o unijne dofinansowanie? Czy warto tracić czas i pieniądze na ich przygotowanie? Ujmujące zaangażowanie osób pracujących nad strategią powiatu raciborskiego sprawia, że chcemy wierzyć: prace nad strategią mają sens. Co sądzi na ten temat dr Krzysztof Wrana? Zachęcamy do lektury.

dr Krzysztof Wrana – ekspert z dziedziny planowania strategicznego, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, główny doradca strategiczny prac na strategią rozwoju powiatu raciborskiego, główny doradca strategiczny i metodolog przy opracowywaniu strategii Polski południowej, województwa śląskiego i subregionu zachodniego.

Motywem, który skłania samorządy do podjęcia prac nad strategią, jest dostępność środków zewnętrznych, unijnych. Nie ma się co oszukiwać: to jest główny motyw, który decyduje o rozpoczęciu prac nad lokalną strategią. Kiedyś bardzo często było tak, że powstawał dokument i rzadko kiedy był wykorzystywany; nie było systemów wdrażania i monitorowania sytuacji. Ostatnie lata pokazują, że samorządy coraz bardziej świadomie wykorzystują te narzędzia strategiczne i z coraz większą determinacją starają się realizować te strategie. Nie powiem, że w 100 proc., bo strategii nie da się zrealizować w takim stopniu – zawsze pojawiają się okoliczności, które każą nam weryfikować i ograniczać ambicje. Bardzo wiele zależy od tego, jakie są te uwarunkowania w otoczeniu, bo samorządy – nie ma co ukrywać – borykają się na co dzień z trudnościami budżetowymi; te budżety lokalne są budżetami ograniczonymi, bardzo duża część wydatków to wydatki sztywne i na rozwój strategiczny niewiele zostaje.

Natomiast mi zawsze przyświecała taka idea: twórzmy strategię, w której będą projekty realizowane nie tylko w oparciu o budżet lokalny, twórzmy strategie takie, w których budżet lokalny jest początkiem pewnej drogi, natomiast podmioty prywatne, czy to biznes czy mieszkańcy, czy organizacje pozarządowe, swoimi działaniami i środkami te strategie realizują i wnoszą własny wkład do tych strategi.

To że pracujemy w powiecie raciborskim jest nawiązaniem do tego, co dzieje się ze strategiami na poziomie regionalnym, bo jednak powstała strategia województwa śląskiego, powstaje Regionalny Program Operacyjny, więc powiat raciborski, zresztą bardzo rozsądnie, próbuje stworzyć dokument, który będzie wpisywał się w ten nurt planowania.

Tu w powiecie raciborskim pracuje się świetnie, co potwierdza frekwencja. Ci ludzie są przepuszczeni przez naprawdę wyczerpującą machinę pracy warsztatowej i mimo, że jest to ostatnie spotkanie, są tutaj. Ich zaangażowanie jest bardzo wysokie. Jakbym miał powiedzieć, jak się pracuje, to i warunki organizacyjne, które są tworzone przez starostwo powiatowe, jak i osoby zaproszone na warsztat… Naprawdę nie mam uwag krytycznych. Do tego bardzo sympatyczna atmosfera, bez niepotrzebnych sporów. I ludzie są nastawieni na kompromis.

 

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 147

Artykuły z regionu przeczytasz na portalu regionalnym GazetaInformator.pl

——————————————————————————————————————-

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here