Bożka zamiast Arki Bożka? Radni zmieniają nazwy ulic

1

Przy okazji zmiany systemu ewidencji w Urzędzie Gminy w Rudniku wykryto poważne błędy.

W Urzędzie Gminy w Rudniku nastąpiła zmiana komputerowego systemu ewidencji. Dzięki temu wykryto niezgodności pomiędzy faktycznymi nazwami niektórych ulic a nazwami, które wpisano do systemu. Sprawa dotyczy ulic J. von Eichendorffa w Łubowicach, Ks. Augustyna Strzybnego w Modzurowie, Arcybiskupa Józefa Gawliny w Rudniku, Adama Mickiewicza w Rudniku i Gamowie, Juliusza Słowackiego w Szonowicach, Marii Konopnickiej w Szonowicach, Adama Asnyka w Ligocie Książęcej, a także Arki Bożka w Modzurowie.

- reklama -

– Ktoś kiedyś popełnił błąd. W latach osiemdziesiątych urzędnicy skracali nazwy tych ulic, a później inne osoby formy skrócone powielały – tłumaczy wójt gminy Rudnik, Alojzy Pieruszka. I tak na przykład w dowodach osobistych mieszkańców ulicy Juliusza Słowackiego widnieje zapis, że mieszkają oni przy ulicy Słowackiego. Jest to niezgodne z prawdą. Wójt i radni postanowili naprawić błędy swoich poprzedników. Najłatwiej było przyjąć uchwałę o zmianie nazw ulic, tak by zgadzały się one z zapisami w dokumentach. – Dzięki temu mieszkańcy unikną wielu problemów. Jeśli nie przyjmiemy uchwały to wówczas dwa tysiące osób czeka wymiana dowodów osobistych i praw jazdy – poinformował wójt.

Zmiana z Marii Konopnickiej na Konopnickiej czy Adama Mickiewicza na Mickiewicza nikogo nie zaskoczyła. Jednak propozycja zmiany nazwy ulicy z Arki Bożka na Bożka była powodem długiej dyskusji podczas ostatniej sesji. – Nazwa ma nawiązywać do konkretnej osoby, a ulica Bożka może kojarzyć się niejednoznacznie. Nie możemy tego zrobić – apelowali radni. Wójt upierał się, aby zmiany dokonać, gdyż jak mówi, chciałby przysporzyć jak najmniej problemów mieszkańcom. – Nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na dobro mieszkańców. Nazwa ulicy ma być też sensowna – dodał przewodniczący rady gminy, Kazimierz Lach.

Ostatecznie, kiedy okazało się, że na ulicy Arki Bożka w Modzurowie mieszkają tylko trzy osoby dorosłe, wójt i radni doszli do porozumienia. Niestety osoby te będą musiały pofatygować się do urzędu i wymienić dowody, gdyż radni zgodzili się na przyjęcie wszystkich zaproponowanych zmian oprócz zmiany z Arki Bożka na Bożka.

/Paulina Krupińska/

 

 

————————————————————————————–

Czytaj również:

 

Gmina Rudnik świętowała w Gamowie

Tegoroczne zbiory były trudne – przyznają jednogłośnie rolnicy. Pola obrodziły, ale załamanie pogody pod koniec lipca i w sierpniu uniemożliwiło zebranie wszystkiego, co urosło.

Rudnik wśród najszybciej rozwijających się gmin

Gmina Rudnik została wyróżniona w rankingu pisma samorządowego „Wspólnota" zajmując 6. miejsce wśród gmin rolniczych o największych zmianach w poziomie rozwoju.

OSP Sławików w finale Mistrzostw Polski

Młodzieżowa Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej ze Sławikowa od soboty walczyć będzie o Mistrzostwo Polski.

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here