Organista światowej sławy zagra w kościele farnym

1

Ernst Wally koncertuje nie tylko w Europie, ale także za oceanem. W środę wystąpi w Raciborzu.

- reklama -

Recital organowy wiedeńczyka będzie już drugim koncertem z cyklu tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai. Ernst Wally urodził się w Wiedniu. Studiował organy, kompozycje, muzykę kościelną oraz wychowanie muzyczne w Wiedniu i Paryżu. Sprawował funkcję organisty w różnych kościołach Wiednia, a od roku 2010 został organistą tytularnym katedry św. Stefana.

Jego działalność koncertowa i kompozytorska znana jest w całej Europie i za oceanem. Wiele razy współpracował z orkiestrą symfoniczną radia wiedeńskiego. Wykonywał też symfonię organową Camilla Saint-Saensa z orkiestrą Wiedeńskich Symfoników. Artysta komponuje muzykę nie tylko na organy solo – również na organy i inne instrumenty, jak również muzykę kameralną i sakralną.

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Raciborzu nazwano imieniem Henryka Klaji. Henryk Klaja to polski organista i pedagog, urodzony 6 kwietnia 1930 roku w Katowicach. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Uczył w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Zabrzu, Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, po czym w 1968 roku został dyrektorem Szkoły Muzycznej w Raciborzu. Jako organista koncertował w kraju i za granicą. Organizował również koncerty i festiwale organowe, komponował, był autorem audycji radiowych. Poświęcał się pracy pedagoga.

Nad Dniami Muzyki Organowej i Kameralnej od lat czuwa Elżbieta Włosek-Żurawiecka, nauczyciel w raciborskiej szkole muzycznej. – Wychowała już całe pokolenia organistów – mówi Janina Wystub, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury, które od kilku lat, przy wsparcia Miasta Racibórz, jest organizatorem tego muzycznego wydarzenia.

Koncert odbędzie się 10 września o godz. 18:45

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here