Fotopodróż po Raciborzu: Enklawa zieleni na ul. Słowackiego

  10

  To chyba najdłuższy w mieście budynek czteropiętrowy. Stoi przy jednej z ruchliwszych ulic.

  Ludzie mówią, że drzewa rosnące przy ulicy Słowackiego w Raciborzu przywiózł sam Jan III Sobieski, gdy wracał po wygranej bitwie pod Wiedniem w XVII w. Taka pozostałość po śnie mahometan o Państwie Islamskim w Europie. Czy ktoś o tym pamięta, gdy chowa się w skwarne dni w cieniu tych drzew?

  - reklama -

  Za wspomnianym „jamnikiem”, bo tak zwykło się mówić o tej budowli, mamy małą enklawę zieleni przeciętą alejką. Wieczorami światła latarni ustawione regularnie wzdłuż dróżki lekko zarysowują kontury drzew, krzewów i ławek. Gdy dłużej postoi się w tym półmroku, oczy przyzwyczajają się. Wówczas z pomocą odrobiny wyobraźni widzi się pełną gamę kolorów jaka tam jest. Łuna księżyca i tłumione przez różnokolorowe zasłony światła z mieszkań dopełniają obrazu miejskiej przyrody.

   

  Słowackiego po zmroku… zobacz więcej zdjęć>>
   
   

   

  O tej porze nieliczni przechodnie chodzą nieco szybciej niż za dnia. Wyprowadzane na spacer psy nie idą na naciągniętej smyczy. Właściciele służą im za parawan, gdy coś niespodziewanie zaszeleści w krzakach ogarniętych mrokiem. Lekki wiatr dla draki poruszy niekiedy tym lub innym liściem trochę mocniej.

  Zasypiające miasto jest kontemplowane na balkonach ponad głowami przechodniów. Świadczą o tym spadające sporadycznie na ziemię żarzące się jeszcze niedopałki. A gdzieś na drugim końcu ścieżki chichoczą dziewczyny popijając coś z brązowych szklanych butelek. Ktoś czuwa, by spać mógł ktoś.

  /Artur Wierzbick/i/

   

   

  ——————————————————————–

   

  Czytaj również:

   

  Fotopodróż po Raciborzu: gołębie w mroźny dzień [ZDJĘCIA]

  Przyzwyczailiśmy te ptaki do pasożytnictwa, a kiedy przychodzą mrozy to one cierpią – tym razem Artur Wierzbicki wziął na celownik obiektywu gołębie.

  Fotopodróż po Raciborzu: wieża kościoła farnego [ZDJĘCIA]

  Gdy niebo nie epatuje nas już swoim blaskiem, światła latarni i reflektorów wyznacza nam bezpieczną przestrzeń życia. Przestrzeń, do której dążymy. Wówczas już z daleka widać charakterystyczny raciborski kościół farny.

  Fotopodróż po Raciborzu: zaklęte rewiry Solnej [ZDJĘCIA]

  Wieczorami nikt obcy nie organizuje sobie tam spacerów… W ramach fotopodróży po Raciborzu zapraszamy na ul. Solną>>

   

  Fotopodróż po Raciborzu: kładka nad Odrą [ZDJĘCIA]

  Nadodrzańska kładka – niedoceniony element krajobrazu Raciborza. Tymczasem wystarczy spojrzeć odpowiednio, aby kładka zachwyciła swym pięknem. Kładka nad Odrą w obiektywie A. Wierzbickiego>>>

  Fotopodróż po Raciborzu: centrum miasta o poranku [ZDJĘCIA]

  Wschodzące słońce, nieliczni spacerowicze, zamknięte kramy i cisza, którą od czasu do czasu przerywa szelest gołębich skrzydeł. Rynek o poranku wygląda naprawdę pięknie. Rynek w obiektywie A. Wierzbickiego>>

  Fotopodróż po Raciborzu: Rewir zapomnianych parków [ZDJĘCIA]

  Istnieją w Raciborzu takie ulice, które jak kości tego miasta, tworzą jego szkielet. Łączą czasami znane arterie miejskie, czyniąc aglomerację jedną spójną całością.

  Fotopodróż po Raciborzu: słoneczne drzewa [ZDJĘCIA]

  Na przekór zmianom jakie niesie globalna ekonomia, w centrum miasta mamy owocujące mirabelki.   

   

  - reklama -

  10 KOMENTARZE

  1. Piekne zdjęcia. Oby takich zielonych kojących enklaw było więcej w Raciborzu.. Porażką jest skwer Pieczki.Tam brakuje nasadzeń krzewów. Sam trawnik to jest dno.Kto w końcu zaskoczy i obsadzi ten skwer krzewami.Ale obecnie przy władzy nie lubią widocznie krzewów i zieleni.

  2. [img]upload/small_39ScreenShot014.jpg[/img][img]upload/small_31ScreenShot031.jpg[/img][img]upload/small_21ScreenShot033.jpg[/img][img]upload/small_23ScreenShot032.jpg[/img][img]upload/small_44ScreenShot008.jpg[/img][img]upload/small_35ScreenShot016.jpg[/img][img]upload/small_49ScreenShot017.jpg[/img][img]upload/small_55ScreenShot003.jpg[/img][img]upload/small_68ScreenShot004.jpg[/img][img]upload/small_57ScreenShot006.jpg[/img]Prezydent Lenk dba, jak nikt dotąd, o nasze środowisko , w powietrzu smród browaru , a na ulicach łomot od najpodlejszego bruku w promieniu 500 – 1000km w kraju !

  3. Dlatego tej władzy trzeba dać czerwoną kartkę podczas wyborów. Tyle brać wypłaty i jeszcze do takiego stanu doprowadzać miasto .Jeszcze jedna kadencja ich rządzenia a zabrukują nam resztę trawników a drzewa dalej mogą wycinać na potęgę jak do tąd.

  4. Piękne bo nie zabrukowane i nie pozbawione zieleni. Mamy parę takich miejsc w Raciborzu o ile ktoś przy nich nie zacznie majstrowac i nie zniszczy ich tak jak zrobiono ze skwerem ks.pr.Pieczki porobiono multum wejsc na skwer zabrukowując trawniki.Zieleni też tam jak na lekarstwo.

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here