Lenk vs Ronin. Bezpośrednie starcie

Kandydaci do fotela prezydenckiego w radiowym studiu wreszcie stanęli twarzą w twarz. Pełna relacja z DEBATY>>   Zdjęcia>>

Anna Ronin i Mirosław Lenk po raz pierwszy spotkali się na debacie. Organizatorzy przyjęli następujące zasady debaty: cztery takie same pytania do każdego z kandydatów, zadane przez dziennikarza Radia Vanessa. Później dwa pytania do oponenta. Czas na udzielenie odpowiedzi to trzy minuty.

- reklama -

 

 

 

 

 

Pytania do kandydatów od redakcji:

 

Moderator: Wyludnianie się Raciborza jest faktem, który potwierdzają badania socjologów. Jeszcze na początku lat '60 w mieście zamieszkiwało 65 tys. osób. Liczba mieszkańców jednak dramatycznie zmalała. Dane meldunkowe mówią o 54 tys. mieszkańców. Co Państwo zamierzają zrobić żeby zapobiec tej tendencji? Co Państwo mają do zaoferowania wszystkim mieszkańcom, w każdym wieku, czyli młodym ludziom szukającym pracy, osobom aktywnym zawodowo, ale także osobom w podeszłym wieku? Pytamy o szanse zawodowe, możliwości kształcenia, perspektywy zamieszkania i pozostanie w tym mieście. Co mają Państwo do zaoferowania?

Mirosław Lenk: Nie wszyscy wyjeżdżają. Wielu jednak zostaje. Wielu właśnie tutaj podejmuje prace, zakłada własne firmy, tutaj buduje swoją przyszłość i przyszłość swoich rodzin. Oni widzą tutaj swoją przyszłość. To nie jest tak, że wszyscy wyjeżdżają, ale nie możemy mówić, że oni są słabsi lub gorsi od tych którzy wyjeżdżają. Demografia jest nieubłagana, a statystyki są jakie są. Polska, Europa się wyludnia. Śląsk też. To są fakty. Tych problemów trzeba unikać. Z tym problemem trzeba walczyć na wszystkich płaszczyznach. Jeśli chodzi o nasze miasto to my mamy problem z mieszkańcami, którzy wyprowadzają się na podraciborską wieś. Głównie do Rudnika, Kobyli. Ten ubytek jest dość znaczny. To bogaci raciborzanie, którzy wyjeżdżają. Tam płacą podatki. Tutaj prowadzą biznesy. Temu trzeba zdecydowanie przeciwdziałać. My to już robimy. Robią to też deweloperzy, budując u nas budynki mieszkalne, choćby Słoneczny Stok. My też oferujemy działki budowlane pod budownictwo indywidualne. Między innymi dzięki temu widzimy, że udaje nam się zatrzymać tych, dla których atrakcyjne są wygodne mieszkania poza miastem. Tak jak dla naszych mieszkańców atrakcyjny jesr Wrocław czy Warszawa, tak dla mieszkańców ościennych powiatów atrakcyjny jest Racibórz. Dlaczego? Dlatego, że tutaj mają miejsca pracy, ale też dlatego, że Racibórz ma ciekawą ofertę kulturalną, społeczną, rekreacyjną. Dla nich Racibórz jest atrakcyjnym miastem do zamieszkania, robienia biznesu, podjęcia pracy. To też pokazują statystyki. Najwięcej nowych mieszkańców pozyskujemy z ościennych powiatów, głównie ze strony województwa opolskiego. Wartą odnotowania kwestią są są ludzie w średnim wieku, osoby które powracają z Niemiec, Holandii i innych krajów europejskich. Twierdzą, że biznes można prowadzić w Raciborzu. Niekoniecznie trzeba prowadzić go za granicą. Znam wiele osób, które wróciły do Raciborza po kilkudziesięciu latach i z powodzeniem prowadzą tutaj firmy.

Anna Ronin: Ja nie będę mówiła tak dużo jak pan Mirosław Lenk. Pan Mirosław lubi dużo mówić, ale efektów za bardzo nie widać. Powiem tak, wiele listów otrzymuję od raciborzan. Pan Mirosław Lenk powiedział, że tutaj jest praca, że tutaj jest fajnie, że są różne oferty kulturalne. Gdyby tak było to ludzie masowo by nie wyjeżdżali. To nie prawda, że Racibórz tak naprawdę się nie wyludnia. Wyludnia się w najszybszym tempie w całym województwie śląskim. To także można sprawdzić w danych statystycznych. Moim zdaniem, żeby Racibórz przestał się wyludniać należy zadbać o dogodne warunki i miejsca pracy. Ja mówię o tym od samego początku kampanii wyborczej i tak będę trwać do samego końca. Trzeba stworzyć młody, dynamiczny zespół menadżerów, który będzie zarządzał, który będzie ściągał inwestorów, będzie dobrze promował nasze miasto. Czasy typu "Halo, tutaj mamy tereny inwestycyjne i damy wam ulgi" dawno temu się skończył. Miasto musi samo zabiegać o inwestorów i ściągać ich tutaj do nas. Jednak na razie nasze miasto tego nie potrafi. Pierwszy lat od 20 lat przedsiębiorcy są zdziwieni, ale pozytywnie zaskoczeni, że ktoś pyta ich o rady i ja na pewno będę z tego korzystać. Mieszkania… oczywiście tak. Wielu młodych raciborzan nie stać na wynajem mieszkania w Raciborzu, ponieważ mają małe pensje. Jeśli już mają pracę w Raciborzu, to jeszcze raz powtórzę, że mają bardzo małe pensje. Nie mogą wynająć sobie mieszkania. TBS-y, które są w tej chwili są też drogie dla nich i nie każdy się "łapie" żeby to mieszkanie mógł dostać. Zbiory mieszkalne komunalne także zostawiają wiele do życzenia. Przede wszystkim nowe miejsca pracy. Tylko w ten sposób ożywimy w sposób gospodarczy Racibórz i myślę, że wtedy ci ludzie tutaj zostaną. Jeśli chodzi o seniorów to tak naprawdę te osoby, które tutaj mieszkają mówią, że Racibórz przypomina tak troszeczkę ośrodek spokojnej starości. Tak mówią też ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj z zewnątrz. Na ulicach miast faktycznie widzimy tylko starsze kobiety bądź kobiety z dziećmi. Oni nie mają sobie źle, tak mi się wydaje. Mają również karty "Senior+". Mają też swoją emeryturę i mogą sobie spokojnie żyć. Ale nam chyba nie o to tutaj chodzi.

 

Moderator: To wszystko co ma Pani do zaproponowania seniorom?

Anna Ronin: Trzeba będzie to sprawdzić. Na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć czy będziemy coś zapewniać czy też nie. Ale jeśli chodzi o grupy wiekowe seniorzy i młodzież to tutaj bardziej nacisk położyłabym na młodzież.

 

Moderator: Na kolejne siedem lat Unia Europejska przyznała Polsce z funduszy europejskich niebagatelną kwotę 82,5 mld euro. Śląsk z tej puli dostał 3,5 mld zł. Jaki obszar będzie dla Państwa priorytetem przy konsumpcji tych środków. Jakie inwestycje według Państwa są najpotrzebniejsze w mieście? W jaki sposób chcą Państwo skorzystać z tej szansy?

 

Anna Ronin: Na pewno będziemy starać się z tego korzystać. Najpierw jednak musiałabym sprawdzić jak to do tej pory wyglądało. Musiałabym zobaczyć raporty poprzednich władz, raporty projektów które już zostały wytypowane lub zgłoszone i poddać je ocenie radnych czy też radnych swojej koalicji. Po przeczytaniu tych raportów okazałoby się co tak naprawdę jest potrzebne. Myślę, że na pewno te pieniążki powinny pójść w rozwój gospodarczy, w ożywienie Raciborza. To są takie pomysły, które na już mogę powiedzieć. Na pewno nie byłabym za tym, żeby z tych pieniążków spróbować zrobić skwer na Placu Długosza. Zainwestowałabym tutaj w lokale użytkowe i mieszkalne. Środki unijne jak najbardziej trzeba byłoby na to pozyskiwać.

 

Moderator: Panie prezydencie to ma Pan teraz możliwość odpowiedzenia pani Annie Ronin na co dotychczas te pieniądze ze środków europejskich zostały wydane. 

 

Mirosław Lenk: Jak to było to pewnie pani Anna może sobie sprawdzić, bo to jest oficjalna informacja publiczna. Ponad 80 mln na gospodarkę wodno-ściekową, ponad 80 mln na inne projekty, w tym projekty gospodarcze. Przede wszystkim były to właśnie inwestycje o charakterze gospodarczym. Teraz nie mamy jednak czasu na raporty, na oceny, bo tak naprawdę te pieniądze są już przygotowane. Oczywiście są to duże pieniądze. Jest to bowiem ostatnie rozdanie środków europejskich. Śląsk dostał najwięcej ze wszystkich województw, bo aż 3,5 mld. To są nakierowane pieniądze. To są pieniądze na gospodarkę innowacyjną. To są pieniądze na gospodarkę niskoemisyjną w połączeniu z nieodnawialnymi źródłami energii. To są pieniądze na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Absolutnie w takim rozumieniu nie można mówić tutaj o Placu Długosza i o skwerach. Jeśli chodzi o przestrzeń publiczną to ewentualnie można te pieniądze wydać na sferę użytkową, ale nie na sferę rekreacji i wypoczynku. W tym rozdaniu pieniędzy na to nie ma. Jeśli chodzi o miasto Racibórz to 140 mln zł już mamy. To wynegocjowałem. Z tej kwoty 20 mln zł zostanie przeznaczone na modernizację zasobu mieszkalnego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje, docieplenia. To będą także środki na gospodarkę niskoemisyjną. Będziemy wymieniać oświetlenie uliczne na bardziej energooszczędne. My już mamy lampy sodowe, ale będziemy mieli lampy ledowe. Na to mamy przeznaczone około 2,5 mln zł. 9 mln zł będzie przeznaczonych na rewitalizację terenów zdegradowanych. Myślimy o Placu Długosza, ale na pewno nie w kategoriach skweru. Skwer Pieczki został już zrewitalizowany, a pozostała część Placu powinna służyć mieszkańcom w jakiś inny sposób. Pieniądze te przeznaczone zostaną również na modernizację biblioteki oraz na uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych. Te pieniądze już są i nie ma czasu na jakieś analizy.

 

Moderator: Druga tura wyborów i Państwa hasła wyborcze mówią, że mamy wybór pomiędzy panią Ronin i panem Lenkiem, czyli wybór pomiędzy doświadczeniem i kontynuacją a a zmianami i nową wizją rządzenia miastem. Czy rozbić dotychczasowy układ czy też innowacje? Jak chcą Państwo przekonać wyborców do swoich racji. Wyborcy mówią o układzie Wileńskim. Jak Pan, panie prezydencie będzie prowadził swoją politykę? Pani Anno jakie jest Pani zaplecze polityczne? Kto za Panią stoi? Wiele osób o to pyta. Panie prezydencie, czy możemy oczekiwać zmian?

 

Mirosław Lenk: Układ Wileński to straszenie duchami, bo to stara sprawa. Mówiło się, że przewodniczący Wojnar zabiera głos jeśli chodzi o działalność miasta. Mój układ, choć Wileński jest czysty i precyzyjny. Zmiany są potrzebne. Pan Wojnar złożył  rezygnację, nie ubiega się o wybór. Ja też nie rządzę samodzielnie. Współpracuję z radnymi. Radzę się specjalistów i ekspertów. Główne decyzje podejmuje ja i ponoszę za nie odpowiedzialność. Nie zgodzę się, że zmian nie ma.

 

Anna Ronin: Mówi się dużo, że są eksperci. Mówi się o tym, że są to tajemniczy ludzie. Ludzie ci są wyśmiewani. To co się dzieje podczas tej kampanii wyborczej utkwiło mnie w przekonaniu, że nie mogę wychodzić z tymi ludźmi przed szereg. Te osoby boją się. Jeśli przegram, to co się z nimi stanie? Są przedsiębiorcy, którzy za zero złotych stoją za moimi plecami. To eksperci, którzy będą służyć radą. Nie będę nimi obsadzać miejsc w urzędzie. To nie ma znaczenia. Ja nie kupczę i nie układam się z ludźmi kto na jakim stanowisku będzie siedział. Urząd będzie otwarty. Będą konkursy i z tych konkursów wyłonię ludzi.

 

Moderator: W Raciborzu funkcjonuje KSSE. Mamy dwóch przedsiębiorców na tej strefie. Jak przyciągnąć więcej inwestorów?

Anna Ronin: Strefa działa od jakiegoś czasu i żadnych nowych inwestorów nie widzę. Ci rpzedsiębiorcy to przedsiębiorcy z Raciborza. Strefa na Ostrogu jest i bardzo dobrze, ale miasto nie potrafi jej obsługiwać. Ja mam takie głosy od różnych ludzi, którzy mówią, że by tam zainwestowali, ale boją się, że jest to teren zalewowy. Nikt ich nie ubezpieczy z tego właśnie powodu. Mało tego tereny te nie są przygotowane. Ludzie mówią, że można byłoby stworzyć wioskę przedsiębiorców. Do tego jednak trzeba zabrać się od samego początku.

Mirosław Lenk: Strefa działa dopiero od października 2014 roku. One już tam działają. Koltech ubezpieczył swój zakład. Podobnie ja Ramex. Oba zakłady funkcjonują. To jest najlepszy czas na to, żeby ta strefa powstała. To idealny czas. Rameta musiała się rozwinąć. Tak samo Koltech. Strefa to konieczność tworzenia nowych miejsc pracy. To konieczność tworzenia nowych zakładów. Od tego zależy czy mają ulgi podatkowe. Strefa zalewowa jest dla mnie śmieszna. Dziękuje pani Ani za promocję naszej strefy. Musimy tutaj wykorzystywać nasze rodzime zakłady. Racibórz to przemysłowe miasto. 

 

 

————————————————-

 

Pytania kontrkandydatów:

Mirosław Lenk: Weszła pani do rady miasta z najgorszym wynikiem. W radzie nie ma pani także żadnego koalicyjnego radnego. Jak pani chce bez poparcia zrealizować swoje nierealne obietnice?

Anna Ronin: Prezydent może rządzić bez większości w radzie. Radni uchwalają budżet, a prezydent tylko tworzy budżet. Nie muszę mieć absolutorium. Większości nie potrzebuje. Wydaje się panu, że nie dam sobie rady w mieście. Jestem szczera, otwarta i potrafię zjednać sobie ludzi. Wydaje mi się, że radni nie są tylko po to żeby być w opozycji. Dobre pomysły same się obronią.

Anna Ronin: Dlaczego otwierał Pan kampanię wyborczą w Nowoczesnej? Mówi pan, że układ Wileńska to już przeszłość.

Mirosław Lenk: To naturalny teren na którym się spotykamy. Zawsze spotykamy się na Wileńskiej. Większość z nas to spółdzielcy. Miejsce nie ma znaczenia. To dobre miejsce. To świetlica i można w niej debatować. Istotne jest to z jakimi projektami idziemy do wyborców, a z jakiego miejsca to idzie to nie ważne. Układ Wileńska już nie funkcjonuje, ale jest znany. To nie są jacyś tajemniczy przedsiębiorczy. Nie wiem dlaczego pani nie chce ujawnić nazwisk tych przedsiębiorstw. W Raciborzu nie mają się czego obawiać. Przecież samorządowcy nie mają wpływu na biznes.

Mirosław Lenk:
Programujemy ważnym inwestycjom w nowej perspektywie. Z jakich ważnych programów europejskich miasto ma szansę według Pani skorzystać?

Anna Ronin: To Pana pytanie czy Pana popleczników? Trochę mnie Pan atakuje. Nie mam takiej wiedzy samorządowej jak Pan. Nie jestem z tego powodu niezadowolona. Jeśli chodzi o środki z Unii Europejskiej to muszą nad tym pracować ludzie, którzy się na tym znają.

Anna Ronin: To nie jest plotka. Ludzie do mnie dzwonią i piszą, bo muszą mówić, że są w urzędzie zastraszani

Mirosław Lenk: To kompletnie do mnie nie pasuje. Powiedziałem sobie od razu, że nie będę angażował Urzędu w kampanię. Wiele ludzi mieszka w innych miejscowościach, wiele osób jest niezadowolonych ze swojego statusu. Urząd Miasta nie jest moim elektoratem. Sama Pani mówi, że będzie pani wymieniała naczelników.

 

 

 

 

 

—————————————————————————————-

Czytaj również:

 

Lenk nie skorzystał z szansy rozmowy z przedsiębiorcami

Ronin nie przyszła, a prezydent po prezentacji swojej oferty dla przedsiębiorców zakończył swój udział w spotkaniu. Zobacz WIDEO>>>

Prezydent Mirosław Lenk o debacie

Jestem zbulwersowany, że pani Ronin nie pojawiła się na debacie… czytaj oświadczenie M. Lenka>>

Wybory 2014 w cieniu zamieszania

Szalone, nieprzewidywalne. Takich wyborów jeszcze nie było.

Anna Ronin śledzona?

List oburzonego mieszkańca, oskarżonego przez kandydatkę na prezydenta o nękanie. 

 

 

 

—————————————————————————————————————

Reklama

 

- reklama -

73 KOMENTARZE

 1. PANI Anna ma rację nic nie ma w tym mieście pracy nie ma, żadnego zaplecza kulturalnego, to co było piękne w Raciborzu zniknęło lub zniknie w najbliższym czasie za przeproszeniem gowno się tam dzieje… Urzędnicy siedzą bo muszą są nieuprzejmi, żadnych uśmiechniętych twarzy n a ulicach miasto upada.. I chociaż kocham to miasto musze to powiedzieć. Budowanie aquaparku nie wystarczy
  .. Projekty odnośnie wszelkich remontów lub inwestycji powinny być pomysłem Raciborzan młodych ludzi którzy wychowali się tam i wiedzą co będzie dobre, miasto powinno wspierać swoich.
  Ale często widać jak ręka rękę myje….

 2. Anka jak to wczesniej dalej najezdza na Lenka , nic na temat swojej ekipy nie powie -dalej tajemnicza. Jak moze ona mowic ze Racek to teren zalewowy takim czyms to nie znajdzie inwestorow.
  Raciborz ok malo jest pracy ale kto szuka ten znajdzie.
  A prezydent nic nie zrobi jak inwestor chce zlikwidowac miejsce pracy to tez tak zrobi -Prezydent moze jedynie pogadac.

 3. Nic się nie dzieje?! Oczywiście ludzie tylko potrafią narzekać .. Sami malkontenci w tym raciborzu,?! Mamy piękny aquapark, są organizowane koncerty, spotkania, pogadanki i nawet darmowe kursy! W mieście dzieje się dużo tylko troszeczkę trzeba się tym zainteresować! Ludzie kierują się tym, ze nie maja gdzie piwo lub wódkę wyjsć wieczorami…. Z całym szacunkiem ale nie o to tu chodzi. Mam 25 lat. I nie narzekam na brak pracy, na jakieś utrudnienia.utzymuje sie sama. Od rodziców nic nie dostaje. Ludzie w urzędach są mili, uśmiechnięci i pomagają! O nie! Takie herezje tu pisze?! Jak ktoś może być miły?! Miasto jest ładne, zadbane!! Ludzie ogarnijcie się! Jeśli wierzycie w te obiecanki pani Anny to bardzo się pomyślicie. Zawsze tak było ze raczka rączkę myje i jeżeli pani Anna obejmie rządy ( broń Boże ) to będzie tak samo. Może do „sekty” nie należy, ale dostała bardzo duże wsparcie od Duchów. Zastanówcie sie bo Pan Mirosław Lenk ma bardzo duże doświadczenie i wiedzę i na pewno nie chce nam zaszkodzić.

 4. Ale jaja! Czy ktoś zwrócił uwagę że Lenk potrafi się teleportować? Na koniec przeczytał z kartki wcześniej przygotowaną przemowę na temat marności kandydatki w debacie – przemowa była napisana przed debatą. Dobre 😀

 5. Ktoś, kto ma wieloletnie doświadczenie w radio, pani AR mówi jak by sprzedawała całe życie w sklepie mięsnym. TRAGEDIA. I co wy na to raciborscy intelekualiści? To nadal wasz kandydatka? Takiego prezydenta chcecie mieć?

 6. Bummmmmmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kononowicz zmartwychwstał politycznie, lecz dziś nosi niemiecką sukienkę, zamiast tureckiego sweterka.

 7. Ja mam tylko 23 lata i mieszkam w Raciborzu. Nie utrzymują mnie „rodzice”. Utrzymuję się sama, bo pracuję pod Raciborzem. Musze dojeżdżać do pracy, żeby ją mieć. Mieszkam w spółdzielnianym mieszkaniu, za które co miesiąc dostaję podwyższony czynsz…. moja siostra płaci tyle ile ja za mieszkanie w mieście wojewódzkim na północy Polski, w centrum miasta. Wieczorami mogę iść na piwo do żabki, które wypiję sobie w domu, bo gdzie mam iść? Jakie mamy kluby w Raciborzu? 3 razy w roku odbywa się tutaj „festyn”, który niekoniecznie mi odpowiada. Nie mamy galerii i sklepów, gdzie można kupić NORMALNY asortyment. Nie mamy basenu, żeby w lato się pokąpać w CYWILIZOWANYCH warunkach. Nie ma placów zabaw na tyle dobrych, żeby nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka. Pozdro. Taki mamy klimat. Wolę zaryzykować głosem na Ronin, niż dalej chodzić ulicami miasta i zastanawiać się, gdzie się wyprowadzę.

 8. Tylko nie światła ledowe w mieście! Prezydent Lenk wie jak stworzyć nowe miejsca pracy. Zakłady okulistyczne będą kwitły gdy wzrośnie zapotrzebowanie na okulary jak masowo zacznie nam się pogarszać wzrok od tych ledówek. Tylko ciekawe czy w końcu ruszą operacje okulistyczne w naszym zadbanym, „dofinansowanym” szpitalu, na które czeka się po kilkanaście lat a oddział okulistyczny to fikcja i utrzymywanie go za nasze pieniądze chociaż nic nie można załatwić. To chyba po to żebyśmy byli ślepi na to co obecna władza robi w mieście.
  Na potwierdzenie moich tez taki oto link: http://grawitacja44.wordpress.com/2010/04/18/zarowki-energooszczedne-szkodliwie-na-wzrok-psychike-uklad-nerwowy-i-hormonaly/

 9. Jeśli pan Lenk jest taki dobry dla Raciborza i Mówi tyle o współpracy to jak przegra; to jak jest chłop z jajami to pomoże pani Roni w środkach unijnych – jako doradca – dla dobra raciborza. Jak ma głęboko racibórz – to wogółe się do niej nie odezwie

 10. Interesowały mnie głównie pytania zadawane przez kandydatów i tu zdecydowanie 2:0 dla Pana Lenka. Pytania zadane przez Panią Ronin były żenujące i praktycznie mogły pozostać bez odpowiedzi a to właśnie tu można było się wykazać. Jeżeli już nie sama kandydatka to przynajmniej tajemnicze zaplecze mogło się tu wykazać. Po tej debacie, Pani Anna Ronin nie pozostawiła mi wyboru -głosuję na Pana Lenka mimo, że przed wyborami miałem nadzieję na zmiany.

 11. Moje niewielkie wątpliwości rozwiała ta debata. Oby wygrał pan Lenk, bo w przeciwnym razie może być ciężko w tym mieście. Ja nie narzekam na jego kadencję, poza tym – jeszcze się nie urodził taki co by każdemu dogodził.

 12. Panie Wawoczny,, dlaczego Pan tak wił się na podsumowaniu dziennikarskim debaty w Vanessie, chował głowę w dłoni… Mowa ciała wiele potrafi powiedzieć o człowieku i jego stosunku do sprawy. Co, przerżnęła Pana ulubienica, przerżnęła!!!?

 13. Panie Prezydencie Lenk!
  Liczę na to, że po wygranej (bo tak się stanie), wszystko to Pan sobie na spokojnie przemyśli, wyciągnie wnioski i rzeczywiście popchnie Pan to miasto do przodu. Z wykorzystaniem pomysłów kontrkandydatki, z otwartym umysłem ale także świadomością, że Racibórz bardzo potrzebuje potężnego impulsu i poważnych zmian. Pan jest w stanie tego dokonać i myślę, że ten przedwybrczy dla pana horror dodatkowo Pana zmobilizuje.
  Pozdrawiam

 14. Przykro mi jeśli śmieszy Pana dzielnica zalewowa. Pana to nie dosięgło ale ja jako doświadczona zalewowo mieszkanka tej dzielnicy, za każdym razem gdy widzę jak podnosi się poziom Odry, serce podchodzi mi do gardła. Bardzo śmieszne…

 15. Lenk nie błyszczał, ale Ronin to porażka. Zasłanianie się ekspertami przy pytaniu o fundusze europejskie – to jakieś nieporozumienie. Jesli ktoś po debacie zagłosuje na Ronin, to znaczy, że jest zaślepiony jakąś fobią i nienawiścią. Gdzieś przeczytałe fajne zdanie: „Wyborcy mają już dość siedzenia po pas w g…nie, postanowili się zanurzyć po uszy”. Jak ulał pasuje do wyborców Anny R.

 16. Widzę, że urzędnicy rzucilisię „do komentarzy” by dalej najeżdżać na oponentkę;
  A może by w pracy pracować a komentarze pisać z domu ? No chyba, że to polecenie służbowe więc cóż dodać;
  Wnioski: widać butę prezydęta – Pani Anna – dobre wrażenie !

 17. Skoro urzędnicy nimy tacy zastraszeni, to dlaczego mieliby jechać na kandydatkę, skoro przyniesie im taką ulgę i skruszy lenkowe kajdany? Jakoś nielogiczne co napisałeś. Może też jesteś tylko po licencjacie jak kandydatka i równie słabo jako ona mówisz po polsku. Wazne, że zna niemiecki.

 18. Pan Lenk w punktacji od 1-10 zdobył 10 pkt,P.Ronin – zero punktów i takim zerowym jest kandydatem.A pożegnanie Ronin z Lenkiem to totalne chamstwo.Nie potrafi „tymińska „przegrywać a debatę przegrała na własne życzenie-zero kompetencji,nie miła w obyciu,odpychająca politycznie.

 19. Refleksja wyborcza: w wyborach startowano często rodzinnie, komisje obsadzone też rodzinnie – sądząc po nazwiskach członków komisji, niekoniecznie w jednej, ale w różnych, choć często w sąsiednich.

 20. Ale się porobiło w tym mieście, jeden układ walczy z drugim układem, ludzie kotłują się na forach, media w rozkroku by się nie narazić i forsy nie stracić.Karuzela się kręci ale „Raciborzanie Swój Rozum Mają I Na Lenka Głos Oddają”!

 21. Czy ja dobrze zrozumiałem panią Ronin? Ona chce tworzyć miejsca pracy? Pojecia nie ma gospodarowaniu i biznesie.
  Od kiedy to urzędnicy tworza miejsca pracy? Pani Ronin – to przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy!
  A Pani niech im po prostu nie przszkadza. Odnosze wrażenie, że ta pani ma myślenie małego komuszka.
  Już się ciesze na niedzielę. Będziemy czochrać komuchów!

 22. Taka demokratka, taka otwarta do ludzi, taka sprawiedliwa a sama już układ stworzyła. Brylowaniem na wybranych portalach przy blokowanych newsach sławę zyskala ale chwały nie zdobyła. Straszeniem wszystkich za wszystko prawnikami i sądami, empatię straciła. „Kto mieczem wojuje od miecza ginie”

 23. Czy to prawda,że p.Ronin pali/kopci/ papierosy.Nie wolno palić w urzedach to chyba w kiblu nawet jako radna bedzie siedzieć i debatować.Taki Prezydent to be.Tymińska przewaliła debatę -cyt.Jestem kontaktowa,szczera -chyba naiwna i bez podstawowej wiedzy o ludziach,dzielić społeczeństwo to tylko w głowie szalonej osby mogło sie urodzic lub z defektem społecznym-czyli nie lubić ludzi trzeba aby ich dzielić.Nie tyminskiej,nie Ronin . Tak-Tak-Tak dla LENKA

 24. ten kubus Sienkiewicz to całkiem aktualne teksty pisał tak elektryczne gitary z
  małgosia walewska spiewały : „Byłam w Ryjo, byłam w Bajo, miałam bilet na
  Hawajo, byłam na wsi, byłam w mieście, byłam nawet w Budapeszcie wszystko
  ch….j, bo ja wam mówię wszystko ch..j, może czasem trochę mniejszy, ale potem
  jeszcze większy. Byłam w kinie i w szpitalu, w pierdlu i na kupie szmalu, byłam
  w górach i na plaży i zamężna kilka razy, wszystko ch…j, bo ja wam mówię
  wszystko ch…j, może czasem trochę mniejszy, ale potem jeszcze większy.
  to obrazuje nastawienie jednej ze stron-niewazne co umię,niewazne co potrafię,niewazne ze nie chce nic powiedziec,niewazne ze nie mam co powiedziec-wazne ze prezydentem musze zostac.

 25. jak to dobrz że anka nie ma nic z duchaczami bo znalazłem tam taki artykuł i strach mnie ogarnoł [url=http://www.wswietle.com/?a=10]http://www.wswietle.com/?a=10[/url]

 26. Jak media funkcjonują w naszym mieście pokazała ładnie debata i i komentarz po debacie tzw. mediów. W trakcie rozmowy prowadzący zwracał się ” pani redaktor” ” panie prezydencie” czy jakby startował bezrobotny usłyszelibyśmy „panie bezrobotny” ; ” panie bezdomny” ;”panie czarny”’ itd itp. Czy nie można było „pani odpowiada” „pan odpowiada” kandydatka Ronin; kandydat Lenk. Przecież to dla mnie czysta manipulacja. No i te komentarze podebatowe. Nie przepadam za Wawocznym ale w tej sytuacji on jedyny zachował sie jak profesjonalista i starał się obiektywnie ocenić nie przeważając szali choć go kusiło. A ci dwaj pozostali powinni się podać do dymisji albo wstąpić do radia M bo tam lubią tak atakować.

 27. Lenk 8 lat miałna to by wykorzystywac fundusze irobił to ale wszystkie gminy w powiecie wyprzedziły go w pozyskiwaniu funduszy w przeliczeniu na jednego mieszkanca ,nawet wodzisław i rydułtowy i pszów i Rybnik ,mówiło tym że nie ma czasu siezastanawiać na co wydać trzeba działać ael on sam tez za bardzo nie działał tylko się przyglądał jak to robią inne gminy , miał 8 lat poprawiło się tylko pozornie ale o obwodnicy nie powiedział żaden z kandydatów żaden nie obiecał że za 4 lata conajmniej koparka wjedzie na teren budowy aby zbierac humus ,na to czekamy ,nikt nie powiedział że rozbuduje skrzyżowania wjazdowe do miasta ,że połaczy rozsypane odcinki tras rowerowych , że na placu długosza znajdzie inwestora który wykona parking podziemny darmowy z częścią handlowo usługowo rozrywkową a na dachu zieleń i park ale skąd takiego inwestora ?,trzeba coś zrobić z dworcem PKP oraz obiecać likwidacje strefy płatnego parkowania.

 28. Móiwłem od początku, że ta kobieta to idiotka skończona! Ładna buźka, skromny kostium i nowe zęby i wystarczyło, żeby ludzie jej uwierzyli. Ta kobieta nie ma pojęcia o polityce, wszystko bierze personalnie, liczy się tylko ona i jje ziomki, a nie miasto.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here