Filtry na komin mogą ograniczyć emisję trujących gazów? Prezydent i Raciborski Alarm Smogowy sceptyczni

elektrofiltr

Aby ograniczyć niską emisję, miasto dopłaca mieszkańcom do takich przedsięwzięć jak m.in. wymiana pieców czy ocieplenia domów. Radny Michał Fita proponuje poszerzyć repertuar działań proekologicznych o wspólfinansowanie przydomowych elektrofiltrów na kominy.

- reklama -

W sezonie grzewczym największe zagrożenie jeśli chodzi o jakość powietrza to pył zawieszony, produkt uboczny spalania kiepskiej ilości paliw. Niejednokrotnie poziom jego stężenia przekroczony jest o kilkaset procent. Racibórz, podobnie jak wszystkie miasta, próbuje zwalczyć jego emisję proponując mieszkańcom współfinansowanie ekologicznych kotłów, termomodernizacji domów czy solarów. W opinii Michała Fity (na zdjęciu z lewej, po prawej radny Paweł Rycka) warto rozważyć zawarcie w programie zwalczania niskiej emisji dofinansowanie przydomowych elektrofiltrów. Zaletą takiego rozwiązania ma być to, że w porównaniu z innymi metodami są one stosunkowo niedrogie – jak poinformował radny, jest to koszt ok. 3 tys. zł.

Prezydent jest raczej sceptyczny co do proponowanego rozwiązania. – Jeśli ktoś ma piec kopciuch, to czy będzie zainteresowany filtrem za 3 tys. zł? – odpowiedział, ale zaznaczył, iż nie ma wiedzy w tym temacie i zapyta czy jest to możliwe urzędników z wydziału ochrony środowiska. W sukurs przyszedł mu na sesji miejskiej Leszek Szczasny dopowiadając, iż alarm smogowy nie rekomenduje tego rozwiązania, gdyż jest ono po prostu nieskuteczne.

/ps/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Ja jednak zgadzam się z radnym Fitą.Takie filtry mają sens oczywiście nie instalacjach z piecami kopciuchami ale na tych z piecami retortowymi bo tylko na takich ma to sens . skuteczność takich filtrów to powyżej 80% co na osiedlu domów jednorodzinnych miało by istotne znaczenie. Elektrofiltrow nie stosuje się na piecach kopciuchach ale tych pozostałych w Raciborzu retortowych jest znaczna ilość więc jest o co walczyć. Potem trzeba tylko regularnie czyścić elektrody elektrofirtra i to co on wyłapie.Choć najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe z sieci cieplnej pompą ciepła czy prądem. Ale pilotażowo byłbym za wprowadzeniem elektrofirtrow na kilkudziesięciu instalacjach.

    • bez sensu, czyli kosztami mają obciążyć tych co wydali już 10k na piec żeby było bardziej eko zamiast tych tych co spalają śmieci w zwykłych kopciuchach.

  2. Na Kopciuchach nie stosuje się tych filtrów z przyczyn technologicznych. Dlatego kopciuchy powinny być jak najszybciej wymienione.A jeżeli chodzi o piece retortowe to zmniejszenie ich pylenia np w 1000 piecach dałoby wymierny efekt w postaci mniej pyłów w powietrzu. Ta metoda mogła by być jedną z metod na ograniczenie smogu w ogólnym mixie różnych metod i działań.Co by szkodziło spróbować jak to w praktyce by wyglądało?

  3. Do Ekologiczny producent pisze że nie stosuje się tych filtrów na tzw kopciuchach.Poprostu przy tak dużym zapyleniu z kopciuchów te filtry nie sprawdzają się na tych starych piecach a tylko na tych nowoczesniejszech retortowych.

  4. W większości krajów EU wprowadzono zakazy używania pieców starego typu i wysokie kary za nie przestrzeganie. Biedni też są w tych krajach i marzną, bogatsi też tam marzną, żeby zaoszczędzić. Ale u nas każdy musi mieć 30°C w zimie, w piec idą wszystkie śmieci. Warto dodać, że nieraz szkodliwy dym powstaje z powodu lenistwa i niewłaściwej techniki palenia węglem dobrej jakości

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj