Już jutro rusza INDUSTRIADA! Zobacz z jakich atrakcji możesz skorzystać

Każdy z obiektów biorących udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki przygotował dla odwiedzających masę atrakcji i swoją wersję INDU-balu.

Industriada to wielkie święto fanów klimatów poprzemysłowych. Wydarzenie z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Zobaczcie jakie atrakcje czekają na was w tym roku. Oferta jest bardzo bogata.

Choć od przybytku głowa nie boli, niełatwo jest wybrać najciekawsze spośród ponad 500 wydarzeń składających się na program tegorocznej INDUSTRIADY
Każdy z obiektów biorących udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki przygotował dla odwiedzających masę atrakcji i swoją wersję INDU-balu.

- reklama -

Dla tych, którzy nie mają czasu na studiowanie całego programu – przygotowaliśmy ściągawkę z krótkim przeglądem hitów tegorocznej edycji INDUSTRIADY.

Dźwięki i obrazy na początek
Oficjalny początek tegorocznej INDUSTRIADY odbędzie się w Starej Fabryce, czyli oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Organizatorzy przygotowali masę interaktywnych atrakcji, warsztatów, pokazów filmowych i koncertów. Nie zabraknie zróżnicowanej, energetycznej muzyki – wystąpi jazzowy zespół Eabs (Electro-Acoustic Beat Sessions), housowy skład Jazxing i DJ Jaromir Kamiński.

Wnętrze lokomotywy
Coś dla miłośników pociągów – Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu zaproszą na rewizję lokomotyw, czyli do zwiedzania kanału rewizyjnego – pod lokomotywą! Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wagon wygląda od spodu i co się kryje “w brzuchu” lokomotywy.

Karuzela i gra pod wieżą szybową
Chorzowski Szyb Prezydent przygotował masę atrakcji, w tym grę terenową dla dzieci. Będą one miały za zadanie rozwiązanie zagadek w poszczególnych punktach Kompleksu Sztygarka – wszystko po to, by odnaleźć zaginione koło linowe wieży szybowej. Dodatkowo, pod Szybem Prezydent rozstawiona zostanie wyjątkowej urody karuzela z początku XX wieku. Z pewnością zawróci w głowie nie tylko dzieciom!

Koncert na wiertarkę i głos
Odwiedzający czeladzką Galerię Elektrownia usłyszą wyjątkowe dźwięki. Bohater X M. Gąsiorowski da koncert, podczas którego rap będzie przeplatał się z elementami wokalistyki jazzowej, a brzmienie gitar z dźwiękami elektroniki. Nie zabraknie też tworzonych na żywo loopów i… solo na wiertarce!

Cała moc w Twoich rękach!
Częstochowskie Muzeum Historii Kolei udostępni zwiedzającym drezynę, którą będzie można się przejechać na stacji Stradom od peronów do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej. Taka okazja trafia się tylko raz w roku, właśnie dzięki INDUSTRIADZIE.

Zagadkowe Anomalie
Gliwickie Muzeum Techniki Sanitarnej zaprosi do rozwiązania nietypowej zagadki. Uczestnicy gry terenowej będą starali się wyjaśnić co spowodowało zagięcie się czasoprzestrzeni i pojawienie się w Gliwicach Anomalii. Nie zabraknie zagadek, rebusów i wydarzeń nie z tej ziemi.

Retro bal
Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach zaprosi do tańca. W ciągu dnia będzie można wziąć udział w warsztatach charlestona – w parach i solo. Wieczorem odbędzie się potańcówka w starym, dobrym stylu. Królować będą najlepsze taneczne przeboje Złotej Ery Swingu, poczynając od charlestona, przez Lindy Hop, a kończąc na Rock & Roll’u.

Ucieczka
W Karchowicach na odważnych czeka nie lada wyzwanie – escape room zlokalizowany w podziemiach Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada. Zadaniem uczestników gry będzie rozwiązanie zagadek i znalezienie drogi wyjścia z podziemi starej kotłowni.

Bal u Wilsona
Wyjątkowy bal organizuje katowicki Szyb Wilson. W czasie inscenizacji wyjątkowy obiekt odwiedzi plejada znanych postaci zasłużonych dla przemysłu na Śląsku. Gospodarzem Balu będzie prezydent Woodrow Wilson, a funkcja wodzireja przypadnie Walentemu Roździeńskiemu.

Muzycznie fantastycznie
Ciekawie zapowiada się program INDUSTRIADY w Muzeum Śląskim. Wśród atrakcji, koncert muzyków NOSPRu, którzy przypomną utwory taneczne z XIX wieku. Nie zabraknie walca i polki! Wieczór zakończy finałowe widowisko multimedialne z muzyką na żywo, czyli INDUnauci. Wieża Szybu Warszawa II będzie centralną częścią opowieści o industrialnych podróżnikach. Muzycznie okrasi ją utwór przygotowany na tę okazję przez Macieja Obarę!

Wesele na Nikiszu
Osiedle Nikiszowiec stanie się sceną przedstawienia w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie. Interaktywne muzyczno-teatralne przedstawienie będzie nawiązywać do tradycyjnych śląskich zwyczajów weselnych ze wszystkimi elementami – oczepinami, wizytą u fotografa czy przyjęciem.

Georg na Giszu
Giszowiecki Park, Gawlikówka oraz gościnna scena dawnego Gasthausu w czasie INDUSTRIADY ożyją na nowo. Przestrzeń wypełnią postaci-duchy, postaci-ożywione fantazje i postaci-przepowiednie. Wystylizowani aktorzy i animatorzy będą oprowadzać po okolicy i snuć opowieści o historii, przeszłości i możliwej przyszłości tego wyjątkowego miejsca.

Balowa energia
Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zaprosi na wyjątkowy bal. Podczas plenerowego widowiska bazującego na historii elektrowni przed oczyma widzów pojawią się postaci historyczne związane z losami lokalnego przemysłu. Całość zakończy zabawa taneczna z udziałem publiki.

Słowo pisane
Podczas INDUSTRIADY można będzie także ćwiczyć piękne pismo. W trakcie warsztatów w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie uczestnicy poznają tajniki kaligrafii i spróbują własnych sił w tej zapomnianej dziedzinie życia. Zajęcia poprowadzą absolwenci Scuola Estiva di Calligrafia a Belle Arti w Perugii.

Muzyka wśród familoków
Podczas INDUSTRIADY na rudzkim osiedlu Ficinus odbędzie się bal. Wezmą w nim udział specjalni goście, postaci historyczne, m.in. Karol Godula, Joanna Gryzik, Juliusz Marcisz, Augustyn Kozioł, Łucja Zawada, Jan Wypler. Zabawę poprowadzi sam Georg Ficinus (w tej roli Krzysztof Respondek), a oprawę muzyczną wydarzenia zapewni znakomita orkiestra Jean Claude’a Hauptmanna.

Potańcówka
Rudzka Stacja Biblioteka zaprosi na potańcówkę z przytupem. Niegdyś w miejscowej karczmie hucznie balowali najsłynniejsi śląscy rozbójnicy – Eliasz i Pistulka, znani m.in. z upodobań do przebieranek, stosowanych by zmylić policję. Rozbójnicy będą patronami potańcówki, więc jej uczestnicy zachęcani są do tego, by przebrać się za rozbójników lub kogokolwiek (co tylko fantazja podsunie).

Ruszajmy w rejs!
Nie lada gratka czeka na odwiedzających Śluzę Rudziniec na Kanale Gliwickim. Uczestnicy „Rautu na śluzie!“ będą mogli wyruszyć w rejsy statkiem pasażerskim ze Śluzy Rudziniec, popłynąć w górę Kanału, w stronę Dzierżna do rozdziału wód Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy i doświadczyć śluzowania w komorze Śluzy Rudziniec.

Mocne granie
Miłośników mocniejszych dźwięków przyciągnie widowisko „Symphonica” na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Nie zabraknie elektrycznych gitar i brzmienia orkiestry symfonicznej. Będzie można usłyszeć rockowe i metalowe ballady takich grup jak Metallica, Apocalyptica, Aerosmith, Nightwish, AC/DC, Europe, Guns N’ Roses, Deep Purple. Zabawa przy mocniejszych rytmach gwarantowana.

Widowisko w Tarnowskich Górach
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach zaprasza na pierwsze w historii miejsca widowisko wielkoformatowe. Plenerowe show połączy taniec, muzykę, występy szczudlarzy, industrialne brzmienia. Pierwsze skrzypce zagra budynek kopalni, który stanie się futurystyczną wizją okresu międzywojennego.

Toast w Browarze
W Muzeum Tyskich Browarów Książęcych można będzie przenieść się w czasie i świętować obchody 300-lecia Browaru. Toast wzniesiony zostanie legendarnymi kuflami, których 100 sztuk trafi do pierwszych szczęśliwców, a całość zakończy potańcówka w stylu lat dwudziestych.

Bale w Ustroniu
Za sprawą Muzeum Ustrońskiego przeniesiemy się w czasie. Zaplanowano uroczyste wprawienie w ruch potężnego młota sprężynowego „Ludwig”, który zostanie uruchomiony przez przedwojennych przemysłowców – Brevilliera i Urbana, niegdysiejszych właścicieli ustrońskiej Kuźni. Chwilę po uruchomieniu młota przemysłowcy zaproszą na bal. Hutmistrzowie będą bawić się razem z robotnikami, uczestnicząc w żywym, improwizowanym teatrze. Do wspólnego świętowania może dołączyć każdy!

Śmiech i muzyka
Na INDU-bal zaprosi też zabrzański Szyb Maciej. Publiczność zobaczy kabaretowy występ śpiewaka i aktora Krzysztofa Wierzchowskiego. O muzyczne doznania zadba Orkiestra Dęta KWK Knurów, której towarzyszyć będzie pokaz taneczny Mażoretek.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here