Piękno regionu okiem Jana Pinkasa, czyli wernisaż wystawy w Galerii OBOK [ZDJĘCIA]

0
wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy w RCI fot. ZS

Jan Pinkas sam o sobie mówi: sudecki Hanak, prawie fotograf, który stara się uchwycić w obrazie cuda regionu, które inspirują go w czasie jego turystycznych wypadów.

Gdy miał trzy lata, rodzina przeniosła się do Bruntalu. Ojciec, również fotograf amator, posiadacz aparatu marki Flexaret, często zamykał się w ciemni, gdzie próbował zachować czarno-białe wspomnienia z rodzinnych uroczystości oraz turystycznych wyjazdów. Po ukończeniu technikum Pinkas ożenił się i przeprowadził na Valašsko do Novego Jičína. Praca zawodowa zawiodła go do Fulnka. Z dnia na dzień zaczął poznawać okolicę. Choć artystyczne zapędy skończyły się w czasach szkolnych, jednak pasja powróciła, kiedy zaczął robić zdjęcia swoim pierwszym aparatem cyfrowym. Po rozwodzie przeprowadził się do Ostravy, a stamtąd udawał się na wyprawy, w trakcie których, dokumentował przyrodę, architekturę.

- reklama -

Swoimi zdjęciami dzieli się w Internecie. W przeszłości była to platforma Panoramio.com, która zrzeszała miłośników fotografii z całego świata. Dziś jego fotografie można podziwiać na Instagramie (instagram.com/hanzpin/). W Ostravie oraz Bohuminie uczęszczał na kursy i spotkania fotograficzne, gdzie rozwijał większe zainteresowanie treścią i formą. Autor nie udaje właściciela lustrzanki, której nigdy nie miał, ani profesjonalisty z doby analogowej z negatywami i taśmami filmowymi. Fotografuje tylko po to, aby uchwycić momenty, piękno, proces, zdumienie czy emocje… kiedyś trochę rysował, teraz jednak dokumentowanie okolicy dzięki aparatowi fotograficznemu jest dużo sprawniejsze. Przegląd tysiąca zdjęć konfrontuje przeszłe miejsca i czas ze zmieniającą się teraźniejszością.

Wernisażowi towarzyszyły prezentacja dotycząca atrakcji Śląsko – Morawskiego Regionu Turystycznego Dorzecze Odry – Poodří. Osią regionu jest rzeka Odra, która tworzy tu unikalne krajobrazy. Po obu brzegach Odry zachowały się pasy regularnie zatapianych łąk, których powierzchnia to ponad 2300 ha. Dla osób aktywnych przygotowano tu korty tenisowe (Kunín, Odry, Slatina). Dla turystów pieszych wytyczono kilka ścieżek edukacyjnych, natomiast dla cyklistów szlaki rowerowe: Skotnice-Petřvaldík, Odry-Heřmanice-Vlkovice oraz Brama Morawska. Są tu pałace, muzea, zabytkowe kościoły, wodne młyny, wiatraki, między innymi kompleks pałacowy Fulnek, pałac w Studénce z Muzeum Wagonów, pałac Kunín, pałac Bartošovice. A wszystko blisko Raciborza, w odległości nie większej niż 100 kilometrów. O atrakcjach opowiadała Pavlína Ambrosch, dyrektorka promocji regionu turystycznego Poodří – Moravské Kravařsko.

fot. Zuzanna Sczyrba
/źródło: RCK oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here