Olga Tokarczuk z Noblem. Pisarka skończyła liceum w Kietrzu

1
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Fot. FB Olga Tokarczuk / K.Dubiel

Olga Tokarczuk to polska eseistka, autorka scenariuszy, poetka i psycholog, która ukończyła liceum w Kietrzu. Teraz otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. 

Olga Tokarczuk urodziła się Sulechowie, skąd przeniosła się do Kietrza. Tam ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.

- reklama -

Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” – podaje biznesinfo.pl. Ostatni nobel dla Polaka wręczono 23 lata temu. Odebrała go Wisława Szymborska. Olga Tokarczuk jest autorką takich powieści jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”.

Pisarka jest współgospodarzem Festiwalu Góry Literatury. Jest to polski festiwal literacki organizowany od 2015 roku głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i we Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie). Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Kulturalne „Góry Babel” oraz miasto i gmina Nowa Ruda. Gospodarzem, poza wspomnianą Olgą Tokarczuk, jest Karol Maliszewski. Impreza bazuje na akcjach edukacyjnych, debatach, koncertach, warsztatach literackich czy wystawach.

/źródło: Wikipedia oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here