Rekord zakażeń koronawirusem w Czechach. Wraca noszenie maseczek

koronawirus czechy praga
Fot. ČTK

W powiecie raciborskim nie ma nowych przypadków, przybyło za to sześć ozdrowień.

W Polsce jest 421 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby najwięcej zakażeń zarejestrowano w województwach: małopolskim – 67, mazowieckim – 61 i śląskim – 57. Zmarło 11 osób. W sumie w Polsce potwierdzono 71 947 zakażeń, 2 147 osób zmarło.

- reklama -

Rekordowy przyrost zakażeń odnotowali Czesi. We wtorek przybyło tam 1164 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Wcześniejszy rekord – 796 infekcji – padł w piątek. Rekordowa jest także liczba aktywnych przypadków, których jest teraz 9 272. U większości z tych osób choroba ma łagodny przebieg, a u wielu przebiega bezobjawowo. W sumie od początku pandemii w Czechach zakaziło się 29 877 osób. Zmarło 441, wyleczyło się ponad 20 000.

Najgorsza sytuacja jest w tej chwili w Pradze, która jest jedynym „pomarańczowym” obszarem, czyli trzecim w czterostopniowej skali na tzw. semaforze określającym poziom ryzyka zakażenia koronawirusem. Według ministerstwa zdrowia w stolicy rozpoczęła się transmisja pozioma zakażeń – wirus przenosi się nie tylko w ramach ognisk, ale także między nimi. Problemem stało się także ustalanie kontaktów zakażonych i precyzowanie źródeł zakażenia. W stolicy Czech zaostrzono środki przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Do sklepów i centrów handlowych można wejść tylko z zakrytymi ustami i nosem, a obiekty gastronomiczne muszą być zamknięte od północy do szóstej rano.

W środę minister zdrowia Adam Vojtěch poinformował, że od czwartku noszenie maseczek będzie obowiązkowe we wnętrzach budynków użyteczności publicznej w całej Republice Czeskiej – także w regionach całkowicie bezproblemowych pod względem zagrożenia epidemiologicznego. W Czechach opinie o noszeniu maseczek dzielą społeczeństwo. Powszechnie uznaje się, że zapobiegają rozprzestrzenianiu się epidemii, z drugiej strony u wielu osób powstaje pytanie, czy środki nie są zbyt rygorystyczne, skoro zdecydowana większość osób zarażonych koronawirusem nie ma objawów lub ma je jedynie łagodne.

Źródło: idnes.cz

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1 496 (było 1 444)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 307 (237)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 934 (1 025)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 339 585
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 20 958 (20 901)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 19 212 (19 136)
– liczba zgonów – 506 (503)

Odnotowano kolejne trzy zgony. W szpitalu w Gliwicach zmarł 82-letni mężczyzna z Zabrza, w szpitalu w Tychach zmarły: 58-letnia oraz 86–letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego.

W powiecie raciborskim nie ma nowych przypadków, przybyło za to sześć ozdrowień.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj