Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego odpowiedział na wezwanie do zwrócenia szpitala

1
Szpital w Raciborzu

Piotr Klima, założyciel Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej, otrzymał odpowiedź na wezwanie do pilnego zwrócenia mieszkańcom miasta i powiatu Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

Piotr Klima, radny Rady Miasta Racibórz i założyciel Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej, walczy o przywrócenie wszystkich funkcji szpitala w Raciborzu. Wysłane zostały setki pism, m.in. do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia, wojewody śląskiego, Rzecznika Praw Pacjenta czy parlamentarzystów. Jednymi z ostatnich działań były wywieszenie banera wokół Kolumny Maryjnej na raciborskim rynku i rozesłanie wezwania, które otrzymali m.in. wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, przewodniczący sejmiku śląskiego, starosta raciborski i prezydent miasta Racibórz.

- reklama -

– Wzywam władze województwa śląskiego, starostę powiatu raciborskiego i prezydenta miasta Racibórz do pilnego zwrócenia mieszkańcom naszego miasta i powiatu Szpitala Rejonowego w Raciborzu (…). Kiedyś karetki pogotowia, które dowoziły ludzi z wypadków, z zawałami, udarami, wylewami itd., potrzebowały kilku minut dojazdu do naszego szpitala, a z obrębu gmin w powiecie kilkanaście. Dziś dojazd do najbliższych szpitali zajmuje ponad godzinę (…). Od miesięcy obracamy się w sferze domysłów i przypuszczeń, towarzyszy temu fałsz, zakłamanie, krętactwo, obłuda i lekceważenie mieszkańców i pracowników służby zdrowia przez władze administracyjne i samorządowe – pisał Piotr Klima. Czytaj więcej: Walka o raciborski szpital. Propozycje Społecznego Komitetu.

– W odpowiedzi na otrzymane wezwanie do pilnego przywrócenia mieszkańcom miasta i powiatu Szpitala Rejonowego w Raciborzu (…) ponownie informuję, że Województwo Śląskie jako podmiot tworzący i udziałowiec 45 placówek medycznych udzielających świadczeń zdrowotnych w regionie, ma świadomość, iż w wyniku pandemii występuje wiele trudności związanych z szerokim dostępem do leczenia szpitalnego. Niemniej jednak Województwo nie ma kompetencji do ingerencji w działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Wojewodą Śląskim na mocy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…). Nie jest także instytucją właściwą do uchylenia polecenia wojewody – napisała w odpowiedzi Izabela Domagała, członek zarządu Województwa Śląskiego. – Jednocześnie ponownie wskazuję na gotowość marszałkowskich szpitali działających na terenie województwa śląskiego do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie możliwym do realizacji w obecnej sytuacji epidemicznej regionu. W obowiązującym porządku prawnym stanowi to alternatywny wyraz realnego wsparcia województwa śląskiego na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom powiatu raciborskiego – napisała Izabela Domagała.

Pełna treść pisma.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego nikt nie mówi o kosztach, jakie ponosimy jeżdżąc do innych miast? Dlaczego nie mówi się o zwróceniu nam tych pieniędzy? Przecież płacimy miesięcznie składkę zdrowotną – i to nie małe pieniądze.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here