40 minut kontemplacji, czyli Dezyderata w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA]

dezyderata
- Dezyderata, którą w Polsce wypromowała Piwnica Pod Baranami, to mądry, wartościowy tekst filozoficzny, przepis na mądre, świadome życie w szacunku do siebie i innych. Obyśmy dzięki przemyśleniom towarzyszącym temu spacerowi stawali się lepszymi ludźmi - powiedział Dawid Wacławczyk

Dezyderata jest podzielona na 11 skrytych wśród drzew stacji z fragmentami poematu Maxa Ehrmanna wypisanymi na drewnianych tablicach.

Arboretum Bramy Morawskiej może pochwalić się nową atrakcją. Jest nią ścieżka kontemplacyjna, przy przechodzeniu której można zastanowić się nad słowami najbardziej znanego utworu Maxa Ehrmanna.

- reklama -

„Dezyderata”, bo taką nazwę nosi zarówno kultowy poemat, jak i wspomniana ścieżka, jest podzielona na 11 skrytych wśród drzew stacji z fragmentami dzieła amerykańskiego pisarza wypisanymi na drewnianych tablicach. – Kontemplacyjny charakter ścieżki nie jest zakłócany przez hałas samochodów, głośne wycieczki szkolne czy znajdujące się w pobliżu obiekty handlowe, gdyż aby ją przejść, należy najpierw udać się do górnej części arboretum i zagłębić w naturalny las, gdzie jedynymi odgłosami są szum liści, świergot ptaków i nasze własne kroki – podkreśla raciborski magistrat.

– Nie będę ukrywał, że powstanie ścieżki kontemplacyjnej poświęconej „Dezyderacie” to jedno z moich małych marzeń samorządowych. Z podobnym przedsięwzięciem spotkałem się na ranczu kaszubskim Przystanek Alaska, gdzie od wielu lat organizowałem obozy artystyczne. Temat stworzenia „Dezyderaty” w naszym arboretum był jednym z pierwszych tematów, jakie poruszyliśmy z panią dyrektor Skrzymowską. Tereny leśne, cisza, oddalenie od miejskiego zgiełku – to wszystko sprzyja skupieniu i lepszemu zrozumienia tekstu poematu, który inspiruje od ponad 80 lat ludzi na całym świecie i łączy wszystkich – od środowisk kościelnych, przez hippisów, po fascynatów ruchów typu New Age. Dezyderata, którą w Polsce wypromowała Piwnica Pod Baranami, to mądry, wartościowy tekst filozoficzny, przepis na mądre, świadome życie w szacunku do siebie i innych. Obyśmy dzięki przemyśleniom towarzyszącym temu spacerowi stawali się lepszymi ludźmi – mówił podczas inauguracyjnego przejścia ścieżki wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk.

Szlak powstał rękami absolwentki Wydziału Edukacji Artystycznej PWSZ w Raciborzu Aleksandry Kotali. Przygotowała ona tabliczki z cytatami, które następnie zostały przytwierdzone do drzew w sposób nieinwazyjny przez pracowników arboretum. Oni zadbali także o przygotowanie desek oraz ich lakierowanie, dzięki czemu są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

Trasa „Dezyderaty” zaczyna się na górnej polanie w środku lasu, a dojście do niej jest już oznaczone na drogowskazach obecnych w arboretum. Zostanie też naniesiona na mapę przy wejściu. Przejście całej ścieżki zajmuje około 40 minut a kończy się przy stawie szuwarowym, który został w ostatnim czasie zrewitalizowany. Na spacerowiczów czekają tam ławeczki, na których można przedłużyć kontemplację przeczytanego utworu, korzystając przy okazji z dobrodziejstw „leśnej kąpieli”.

„Dezyderata” to poemat napisany przez Maxa Ehrmanna w 1972 r. W 1933 r. autor złożył go w formie życzeń na Boże Narodzenie dla przyjaciół. Niedługi utwór zawiera wskazówki i filozoficzne myśli na temat dobrego życia. W 1948 r. wdowa po Ehrmannie opublikowała go w tomiku „The poems of Max Ehrmann”, skąd dwa lata później, w 1950 r., trafił do cotygodniowej gazetki parafialnej, publikowanej przez pastora episkopalnego Starego Kościoła pod wezwaniem św. Pawła w Baltimore. Dopiero tą drogą poemat „Dezyderata” dostał się do kultury masowej. Pogłoska na temat anonimowego autora z Baltimore i błędna data powstania utworu – 1692 r. – pochodzą stąd, że pierwsza strona gazetki parafialnej, na której znajdował się tekst, miała stopkę z informacją: „Stary kościół św. Pawła” i datą 1692 (w rzeczywistości to data powstania parafii). Wskutek częstego kopiowania jedynie tej strony informacja zaczęła być błędnie interpretowana.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here