Raciborscy bibliotekarze rozwijają zawodowe kompetencje [ZDJĘCIA]

biblioteka hybrydowa
Raciborscy bibliotekarze rozwijają zawodowe kompetencje

Szkolenia pozwoliły na doskonalenie umiejętności, wiedzy i kompetencji bibliotekarzy, które będą mogli wykorzystać w wielu sferach prowadzonej przez bibliotekę działalności.

Zmiany, jakie przyniosła globalna pandemia, dotknęły również biblioteki. Nowe sposoby na podtrzymanie kontaktu z czytelnikami i przeniesienie działalności kulturalnej do świata wirtualnego sprawiły, że bibliotekarki i bibliotekarze zdali sobie sprawę z konieczności wprowadzania nowych rozwiązań odpowiadających wymaganiom zmieniającego się świata. Aby jeszcze lepiej przygotować się na nowe wyzwania, raciborska biblioteka pozyskała dofinansowanie projektu „Biblioteka hybrydowa odpowiedzią na pandemię”, w ramach którego zrealizowała cykl szkoleń dla swoich pracowników.

- reklama -

Szkolenia, które w ramach projektu udało się zrealizować, pozwoliły na doskonalenie umiejętności, wiedzy i kompetencji bibliotekarzy, które będą mogli wykorzystać w wielu sferach prowadzonej przez bibliotekę działalności. Dotyczyły one bardzo różnych zagadnień, takich jak: trendy w bibliotekarstwie, prawo autorskie, skuteczne wykorzystanie mediów społecznościowych czy zasady kręcenia filmów za pomocą smartfona. Jak organizować działania animacyjne łącząc rzeczywistość online i offline oraz jak wobec tego pracować z konkretnymi grupami odbiorców (takimi jak dzieci, seniorzy lub czytelnicy z niepełnosprawnościami) – to kolejne z wielu tematów omawianych podczas szkoleń w ciągu całego roku.

Dwa ostatnie szkolenia odbyły się we wrześniu. Warsztaty plenerowe pod tytułem „Baśń sensoryczna, odbieraj literaturę wszystkimi zmysłami. Organizacja i scenariusze zajęć czytelniczych poszerzonych o bodźce” dotyczyły nowoczesnego podejścia do prowadzenia zajęć z dziećmi. Podczas pięciogodzinnego szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, jak wspierać rozwój zmysłów u dzieci z wykorzystaniem zabaw sensorycznych. Do przygotowania zabaw użyto naturalnych produktów wpływających na stymulację wszystkich zmysłów.

25 września odbyło się ostatnie szkolenie w ramach projektu pod hasłem „Biblioteka hybrydowa – jak organizować działania animacyjne łącząc rzeczywistość online i offline.” Szkolenie podsumowywało wiedzę zdobytą podczas poprzednich szkoleń i zmierzało do tezy, że przyszłość bibliotek należy próbować już teraz zaplanować. Działania wielokierunkowe łączące tradycyjną działalność z nowymi możliwościami i technologiami staną się w perspektywie kilku lat koniecznością. Na szkoleniu bibliotekarze dowiedzieli się, jak rozszerzać ofertę usług biblioteki, rozwijać kanały komunikacji i podnosić atrakcyjnoś
oferty dla czytelników i użytkowników.

Projekt „Biblioteka hybrydowa odpowiedzią na pandemię” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here