Automatyzacja nie przyspieszyła tak, jak zakładano

automatyzacja praca
Fot. unsplash.com

Co drugi pracodawca zakłada redukcję etatów wynikającą z automatyzacji. 21% firm natomiast przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę.

Podczas gdy rok temu 38% przedsiębiorców uważało, że w ich branży przyspieszyła automatyzacja, w tym roku taką opinię wyraża już 32% firm. Najlepiej jest pod tym względem w logistyce i IT, a także w średnich przedsiębiorstwach. Brak zmian w zakresie technologii w swojej branży deklaruje co drugi przedsiębiorca – chodzi głównie o sektor HoReCa, budownictwo i handel.

- reklama -

Proces modernizacji przez minione dwa lata mocno nie przyspieszył. Przedsiębiorcy, którzy działali w warunkach niepewności, zamrażali inwestycje i skupiali się na rozwiązywaniu najbardziej namacalnych problemów związanych m.in. z przerwanymi łańcuchami dostaw, brakiem produktów i surowców czy ich rosnącymi cenami. Jak mówią jednak eksperci, nie można mieć jednak wątpliwości, że rynek pracy się zmienia, a technologia odpowiada za gros tych przemian.

Co drugi pracodawca zakłada redukcję etatów wynikającą z automatyzacji. Szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje natomiast 44% firm, a 21% przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę.


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here