41% młodych Polaków ma wyższe wykształcenie. Liczba ta nie zmienia się od lat

student studia
Fot. unsplash.com

Dyplom uczelni wyższej nadal ma ogromne znaczenie na rynku pracy, ale coraz częściej to nie ten element naszego CV jest najważniejszy.

Niemal 41% młodych Polaków od 25 do 34 roku życia posiada wykształcenie wyższe. Wynik Polski jest zbliżony do średniej Unii Europejskiej, jednak przykładowo w Luksemburgu prawie 63% młodych dorosłych ma dyplom uczelni wyższej, a w Irlandii niemal 62%. Istnieje wyraźna różnica między płciami. Kobiety w UE zdecydowanie częściej niż mężczyźni otrzymują dyplom uczelni wyższej – 47% vs. 36%.

- reklama -

Państwa członkowskie UE wyznaczyły sobie cel zwiększenia udziału populacji osób w wieku 25-34 lata z wykształceniem wyższym na poziomie 45% w 2030 r. Niemal połowa państw członkowskich już go osiągnęła – chodzi o Luksemburg, Irlandię, Cypr, Litwę, Holandię, Belgię, Francję, Szwecję, Danię, Hiszpanię, Słowenię, Portugalię i Łotwę. Polska w tym zestawieniu znajduje się na 18. miejscu.

W 2003 r. co piąty młody człowiek w Polsce miał wyższe wykształcenie. Od tego momentu ta liczba systematycznie rosła, a w 2012 r. przekroczyła 40%.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj