Wojna w Ukrainie nie zatrzymała tempa wzrostu polskiego eksportu

praca komputer
Fot. unsplash.com

Niezmiennie największym odbiorcą polskich towarów pozostaje rynek niemiecki, który odpowiada za 27,8% wartości całego polskiego wywozu.

W trakcie czterech miesięcy 2022 r. polskie firmy wyeksportowały towary o wartości 487 mld zł, czyli o 17,3% więcej niż rok wcześniej. W dolarach odpowiada to kwocie 119,5 mld (wzrost o 8,5%), zaś w euro – 106,2 mld (wzrost o 16,1%). Branże dominujące w eksporcie to w dużej mierze przemysł maszynowy i szeroko rozumiany sektor IT szeroko rozumiany. Maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy odpowiadały za 35,1% eksportu w okresie od stycznia do kwietnia.

- reklama -

Największy udział w eksporcie ogółem Polska ma z krajami rozwiniętymi – 88,1% (w tym UE – 76,3%). W handlu z tą grupą krajów mamy także dodatnie saldo, podczas gdy zarówno w handlu z krajami rozwijającymi się, jak i krajami naszego regionu jest ono ujemne. Niezmiennie największym odbiorcą polskich towarów pozostaje rynek niemiecki.

Ministerstwo wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu przygotowuje się także do wznowienia eksportu na rynek ukraiński. Na początku czerwca ruszył nabór firm zainteresowanych powrotem na sąsiedni rynek i udziałem w odbudowie tamtejszej gospodarki.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj