Arboretum Bramy Morawskiej i biblioteka zaprosiły na spacer botaniczny [ZDJĘCIA]

Biblioteka i Arboretum Bramy Morawskiej zaprosiły na spacer botaniczny

Arboretum jest często odwiedzane przez raciborzan, ale nie wszyscy wiedzą, jak ciekawe gatunki roślin tam występują i jakie są ich uwarunkowania historyczno-środowiskowe.

W upalne popołudnie 4 sierpnia raciborska biblioteka wraz z Arboretum Bramy Morawskiej zaprosiły mieszkańców Raciborza na spacer botaniczny. Grupie spacerowiczów towarzyszyła tłumaczka języka migowego, dzięki czemu także osoby niesłyszące mogły w pełni uczestniczyć w wydarzeniu. Przewodnikiem po Arboretum, które jest częścią lasu Obora, była Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej Elżbieta Skrzymowska. Miejsce to jest dosyć często odwiedzane przez raciborzan, ale nie wszyscy wiedzą, jak ciekawe gatunki roślin tam występują i jakie są ich uwarunkowania historyczno-środowiskowe.

- reklama -

Trasa spaceru biegła przez grąd, który zajmuje największą część Arboretum. Tworzą go takie gatunki drzew jak dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy i grab. Dodatkowo na drodze rosły lipy, brzozy i buki. Przy każdym napotkanym gatunku spacerowicze otrzymali garść informacji i ciekawostek. O tej porze roku roślinność runa jest bardzo uboga i niestety dominuje w niej niecierpek drobnokwiatowy, który jest rośliną inwazyjną i należy go usuwać, co też wszyscy chętnie uczynili. Na tzw. pożytecznych grządkach uczestnicy spaceru podziwiali byliny miododajne, które stanowią pokarm dla pszczół i trzmieli, a przy budkach dla owadów dowiedzieli się, w jakim celu, dla kogo oraz jak prawidłowo zakłada się tzw. hotele dla owadów. Kolekcję roślin polskich w Zaczarowanym Ogrodzie oglądano już indywidualnie.

Swoje bogactwo gatunkowe Arboretum zawdzięcza położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo-wschodnich rejonów Europy. Teren Arboretum nie był nigdy wylesiony, dlatego przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Spacer botaniczny był wyjątkową okazją, aby poznać różnorodność gatunkową raciborskiego lasu.

Spacer botaniczny z udziałem tłumacza języka migowego zrealizowano w ramach projektu „Łączy nad biblioteka” dofinansowanego ze środków konkursu BLISKO Narodowego Centrum Kultury. Arboretum Bramy Morawskiej jest partnerem projektu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj