Uchwała o Parku Kulturowym Serce Starego Raciborza odrzucona

Racibórz

Raciborski park kulturowy miał przeciwdziałać „zarastaniu” historycznego starego miasta przypadkową zabudową oraz zapobiegać zdominowaniu starówki przez wielkoformatowe reklamy, banery i nieuporządkowane szyldy.

26 kwietnia na sesji Rady Miasta Racibórz został poddany głosowaniu nowy projekt uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza”. To jedna z form ochrony zabytków, która obejmuje wyróżniające się wartością historyczną tereny z zabytkami, zielenią i zachowanym układem urbanistycznym. Formalne prace trwały od grudnia 2019 r. Można było składać wnioski i uwagi co do treści projektu uchwały, ponadto odbywały się warsztaty, wizyty studyjne oraz spotkania i konsultacje z przedsiębiorcami i mieszkańcami. Miała też miejsce konferencja „Ochrona krajobrazu kulturowego miast historycznych”.

- reklama -

Podczas głosowania dziesięciu radnych było za, dziesięciu przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. – Kwietniowa sesja Rady Miasta okazała się smutnym dniem dla tych mieszkańców, którzy cenią kulturę, zabytki i bogatą historię Raciborza. Większość radnych opozycji zdecydowała o tym, że nasze miasto nie skorzysta z tej możliwości ochrony i promocji raciborskich zabytków, a nasza starówka nie będzie w tej formie chroniona pod względem historycznym, estetycznym i architektonicznym – napisał w oświadczeniu wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj