Podróż przez Besarabię. Borys Tynka w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Podróż przez Besarabię. Borys Tynka w raciborskiej bibliotece

W ukraińskiej Besarabii turyści mogą zasmakować regionalnych specjałów – od dań ze ślimaków, przez sery z lokalnych fabryk, aż po wyjątkowe wino.

W raciborskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z Borysem Tynką. Tym razem znany pasjonat Ukrainy, pilot wycieczek i autor przewodników przeniósł uczestników w niezwykłą podróż do Besarabii, krainy pełnej aromatycznego wina i wyrafinowanych smaków.

- reklama -

Besarabia to region, którego zwiedzanie warto rozpocząć od Odessy – miasta, o którym gość biblioteki opowiadał już w lutym. Z Odessy podróż staje się coraz bardziej egzotyczna. Uczestnicy spotkania mogli poznać ukraińską Wenecję – Wilkowo, „najczystsze miasto na świecie” – Izmaił, a także malowniczy Białogród nad Dniestrem z imponującą twierdzą Akerman. Nie zabrakło też wizyty na „zerowym kilometrze”. Jednak prawdziwą perłą w opowieściach Tynki okazał się „Szlak wina i smaku ukraińskiej Besarabii”. To właśnie tutaj turyści mogą zasmakować prawdziwych regionalnych specjałów – od dań ze ślimaków, przez sery z lokalnych fabryk, aż po tradycyjnie wypiekany chleb i suszone mięso. Wszystko to dopełnia wyjątkowe wino, które w Besarabii jest tańsze i bardziej pospolite niż woda. Kulminacyjnym punktem spotkania była wizyta w słynnej winiarni Shabo położonej na południowy zachód od Odessy. To miejsce, które niezmiennie przyciąga miłośników wina z całego świata i jest jednym z najważniejszych punktów na enologicznej mapie Ukrainy.

Spotkanie z Borysem Tynką w raciborskiej bibliotece odbyło się w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone”, który dzięki wsparciu Ambasady i Konsulatu USA w Polsce umożliwia takie niezwykłe podróże bez wychodzenia z biblioteki.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj