
Sam awans do finału w pierwszym starcie w kategorii seniorek był dla Hanny Kamińskiej ogromnym osiągnięciem, a miejsce na podium to coś, o czym nawet nie marzyła.
Ogromnym sukcesem zakończył się debiut Hanny Kamińskiej w seniorskiej kategorii zawodów SUP Racing. Juniorka Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego zdobyła brązowy medal w sprincie na 150 m podczas regat w Sitia na Krecie, które odbyły się w dniach 1–2 maja, ustępując jedynie dwóm utytułowanym mistrzyniom świata.
W emocjonującym finale sprintu triumfowała Katniss Paris (USA), aktualna mistrzyni świata ICF w tej konkurencji, wyprzedzając o pół długości deski Marie Carmen Riverę (Portugalia). Za tą dwójką finiszowała z brązowym medalem 18-letnia Hanna Kamińska. Polka straciła do zwyciężczyni zaledwie nieco ponad półtorej sekundy, zostawiając w tyle wiele bardziej doświadczonych zawodniczek z całego świata. – Fakt, że tak młoda zawodniczka stanęła na podium tuż obok dwóch aktualnych mistrzyń świata, wprawił w zdumienie nawet ekspertów śledzących zawody. Kamińska pokazała dojrzałość sportową i nieustępliwość, dzięki którym już w debiucie seniorskiej rywalizacji potrafiła nawiązać walkę z absolutną elitą SUP – podkreśla RTW.

Hanna Kamińska nie kryła radości. Sam awans do finału w jej pierwszym starcie w kategorii seniorek był dla niej ogromnym osiągnięciem, a miejsce na podium to coś, o czym nawet nie marzyła. Młoda zawodniczka podkreślała, jak wiele znaczył dla niej start ramię w ramię z mistrzyniami świata. – Jej sukces cieszy tym bardziej, że osiągnęła go jako najmłodsza finalistka, dopiero rozpoczynająca przygodę z kategorią open. Polski zespół obecny w Grecji również nie posiadał się z radości – brąz Kamińskiej to wielka duma dla reprezentacji Polski i całego środowiska SUP w kraju. Dla kibiców i obserwatorów stało się jasne, że na horyzoncie pojawiła się nowa gwiazda, która już teraz potrafi zagrozić najlepszym – relacjonuje raciborski klub.
Choć jej wynik w Sitia może wydawać się niespodzianką, Hanna Kamińska już wcześniej dała się poznać światu SUP. Zawodniczka RTW już od lat dominuje w swojej kategorii wiekowej, zdobywając liczne medale na arenie krajowej i międzynarodowej. Kilka miesięcy temu, podczas mistrzostw świata ICF w Sarasocie na Florydzie, wywalczyła srebrny medal w sprincie w kategorii juniorek, a pod koniec 2024 r. została uznana za najlepszą juniorkę na świecie w prestiżowym plebiscycie TotalSUP Awards.
Za tymi imponującymi wynikami stoi ogromne poświęcenie i determinacja młodej zawodniczki. – Dzień w dzień łączy wymagające treningi z nauką, pływając na Odrze zarówno latem, jak i zimą. Trener Mariusz Miczek podkreśla, że brązowy medal w Sitia jest ukoronowaniem wielu miesięcy ciężkiej pracy, ale zarazem dopiero początkiem drogi. Sam szkoleniowiec został zresztą doceniony w środowisku SUP – w plebiscycie TotalSUP 2024 zajął 5. miejsce w kategorii najlepszych trenerów na świecie, co świadczy o jego wysokich kompetencjach – wskazuje klub.
Sama zawodniczka przyznaje, że medal dodał jej ogromnej pewności siebie przed kolejnymi wyzwaniami. – Jeśli utrzyma dotychczasowe tempo rozwoju, przyszłość rysuje się w różowych barwach – Hanna ma szansę stać się jedną z liderek światowego SUP w kategorii seniorek. Jej historia jest inspiracją dla młodych sportowców w Polsce: pokazuje, że marzenia wsparte ciężką pracą mogą przerodzić się w spektakularny sukces na światowej arenie – podsumowuje Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie.

oprac. /kp/