Do konkursu samorządy zgłaszają się samodzielnie, prezentując swoje działania i osiągnięcia w dziedzinie lokalnej polityki oświatowej.
Miasto Racibórz zostało nagrodzone certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji” w konkursie organizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Tytuł ten przyznawany jest co roku samorządom, które wyróżniają się osiągnięciami w dziedzinie edukacji. Gala finałowa odbyła się w 13 kwietnia w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Nagrodę odebrał prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, a w uroczystości towarzyszył mu naczelnik Wydziału Edukacji Krzysztof Żychski. Dariusz Polowy został także wyróżniony w kategorii „Mecenas wiedzy” – to wyróżnienie otrzymują menedżerowie certyfikowanych jednostek terytorialnych, którzy wykazują się szczególnym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania nowoczesnej edukacji.
Ideą programu „Samorządowy Lider Edukacji” od jego pierwszej edycji w 2011 r. jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi. Do konkursu samorządy zgłaszają się samodzielnie, przesyłając swoje aplikacje konkursowe, w których prezentują własne działania i osiągnięcia w dziedzinie lokalnej polityki oświatowej. Następnie aplikacje poddawane są ocenie kapituły, w której zasiadają naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W konkursie wygrywają samorządy szczególnie innowacyjne i nowatorskie w dziedzinie edukacji i nauki.
Organizatorem jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która powstała w 2010 r. z inicjatywy pracowników naukowych uczelni województwa śląskiego oraz środowisk nauczycielskich regionu. Współtworzą ją naukowcy, psychologowie, pedagodzy, menedżerowie i doradcy zawodowi. Organizacja prowadzi działalność o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, w tym m.in. organizuje konferencje naukowe i szkoleniowe, prowadzi działalność konsultingową na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, uczelni i szkół, oferuje poradnictwo zawodowe, przyznaje granty na działalność edukacyjną i naukową szkół wyższych, instytucji edukacyjnych oraz innych organizacji pozarządowych. FREiSW współpracowała lub współpracuje m.in. z Uniwersytetem w Oksfordzie, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownią Zarządzania Wiedzą, Uczelnią Vistula w Warszawie, Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu i wieloma innymi instytucjami działającymi w sektorze nauki i edukacji.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/