Dzięki użyciu energii słonecznej można zaoszczędzić pieniądze wydatkowane na węgiel.
Na dachach kolejnych 8 budynków spółdzielni „Nowoczesna” zainstalowano kolektory płaskie o powierzchni 5,23 m2. Instalacje pozwolą oszczędzić tysiące złotych. Są to w obecnej sytuacji jeszcze drogie rozwiązania. W dużej mierze więc są realizowane, że dlatego spółdzielnia uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja na ten cel wyniosła 1,Są to urządzenia służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną, która może służyć do podgrzania wody użytkowej lub basenowej, albo wsparcia istniejącej już instalacji grzewczej. Kolektor płaski składa się z przezroczystego pokrycia, absorbera (zaczernionej powierzchni kolektora pochłaniającą promieniowanie słoneczne i przetwarzającej ją na energię cieplną), wymiennika ciepła i izolacji. Ciepło jest gromadzone w zabudowanej na dachu, gdy odbiera ona energię słoneczną (czyli w tzw. okresie nasłonecznienia) Każdy 1 m2 kolektorów wytwarza około 1,5 GJ ciepła rocznie.
Odbiór ciepła z kolektorów następuje, gdy temperatura płynu solarnego osiąga temperaturę wyższą od temperatury wody w specjalnych zasobnikach tzw. buforach magazynujących ciepło. Odpowiada za to pompa solarna, która wymuszają przemieszczanie się płynu solarnego powodując gromadzenie ciepła w buforach. Następnie ciepło zgromadzone w buforach przekazywane jest w tzw. modułach świeżej wody do podgrzania wody użytkowej. Jeżeli temperatura wychodzącej wody jest za niska, wówczas stosuje dogrzewa się ją w zasobnikowym podgrzewaczu ciepłej wody zasilanym z sieci zdalaczynnej PEC Jastrzębie Zdrój. Montaż kolektorów słonecznych wykonywała firma Ensol z Raciborza.
/l/ za Spółdzielnią „Nowoczesna”
————————————————————————————————-
Czytaj również:
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: