Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

16. Gorczycki Festiwal w Raciborskim Centrum Kultury 1 października

1 października 19:00

Bezpłatnie

Koncert będzie okazją do wysłuchania utworów Wojciecha Kilara, Ennia Morricone czy Johna Williamsa oraz poznania talentu muzycznego Macieja Zakościelnego, a także wirtuozerii klarnecisty Romana Widaszka i pianisty Grzegorza Biegasa.

1 października o godz. 19:00 w RCK RDK (ul. Chopina 21) odbędzie się koncert muzyki filmowej połączonej z poezją ks. Mieczysława Malińskiego – poruszającymi „Bajkami”, czyli międzypokoleniowymi opowieściami z morałem. Koncert będzie okazją do wysłuchania utworów Wojciecha Kilara, Ennia Morricone, Johna Williamsa, Bartosza Chajdeckiego i Henryka Kuźniaka oraz poznania talentu muzycznego Macieja Zakościelnego, a także wirtuozerii klarnecisty Romana Widaszka i pianisty Grzegorza Biegasa.

Bilety w cenie 40 zł i 30 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/191983. Honorowane sa raciborskie karty: Senior 60+ i Rodzina+.

Maciej Zakościelny – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II go stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec. Tuż po ukończeniu studiów aktorskich w Akademii Teatralnej był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Aktualnie współpracuje z Och-Teatr. Maciej Zakościelny ma na swoim koncie wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, współpracuje z Teatrem Telewizji. Jest współtwórcą i współproducentem projektu muzycznego poświęconego Carmen Moreno. Wystąpił dwukrotnie na Festiwalu Jazz Jamboree, gdzie na scenie oprócz Carmen Moreno, Anny Serafinskiej i Beaty Przybytek towarzyszył również Mariannie Wróblewskiej, jednej z najciekawszych wokalistek historii polskiego jazzu. Współzałożyciel fundacji artystycznej Kalinowe Serce.

Kwintet Śląskich Kameralistów to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. Mamy więc Child In Time z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z Bolerem Ravela. Tej wersji przeboju Somebody to Love z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski. A Demmis Rousos zapewne nie spodziewał się, że jego My Friend the Wind zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla.

Kwintet Śląskich Kameralistów:
Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Dawid Lewandowski – kontrabas.

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto), oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. Był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego, Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej.

Grzegorz Biegas – studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza. W 2002 roku ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie jest profesorem Katedry Kameralistyki w macierzystej uczelni. Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. Jako korepetytor i pedagog uczestniczył w wielu kursach wokalnych i kameralnych. Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i za granicą, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament. W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych koncertach oraz festiwalach muzycznych, współpracując z wieloma znakomitymi śpiewakami. Dokonał licznych nagrań dla PR i TVP oraz na CD, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej (Kwartet d-moll op. 8 Zygmunta Noskowskiego, Pieśni żartobliwe Henryka Czyża, arie Józefa Poniatowskiego, Pieśni Witolda Lutosławskiego, Preludia dziecięce Edwarda Bogusławskiego, Pieśni Mieczysława Weinberga). Był prodziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, obecnie pełni funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorem jest Raciborskie Centrum Kultury

fot. Marek Wesołowski.
oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
1 października
Godzina:
19:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Adres e-mail:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

Miejsce wydarzenia

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury
Racibórz,Śląskie47-400Polska
+ Google Map

– reklama –