Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Bezručova Opava 2021. O sile kobiet od 21 sierpnia do 4 października

21 sierpnia - 4 października

Bezpłatnie

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi 2 września w kościele św. Wacława, gdzie na przybyłych będzie czekać m.in. spotkanie z Kurtem Gabauerem. Odbędzie się także koncert plenerowy Ewy Farnej na Dolní náměstí z okazji 30-lecia współpracy Opawy i Raciborza.

„Siła kobiety” – to temat tegorocznej edycji festiwalu Bezručova Opava. Hasło jest hołdem złożonym „kobiecemu światu” i jego wkładowi w życie każdej wspólnoty ludzkiej. – Bogaty i różnorodny program festiwalowy będzie dedykowany kobietom, które swoim życiem, pracą i dziedzictwem mocno trzymają i trzymały sklepienie kruchego świata, w którym dominują mężczyźni. To kobiety silne, inspirujące, buntownicze, walczące, nieustępliwe, dzikie, dumne, kochające i oddane ideałom i misji tego świata. Kobiety, bez których świat toczyłby się inaczej, gorzej, katastrofalnie – zapowiada Petr Rotrekl, reżyser festiwalu.

64. edycja jednego z najstarszych festiwali kulturalnych w Czechach, która odbywać się będzie od 1 września do 4 października, przetworzy i zgłębi temat we wszystkich formach sztuki. W jej ramach zaplanowano 11 projekcji filmowych, 15 spektakli teatralnych, 18 koncertów, 8 wystaw, 8 wykładów i dyskusji, 6 programów literackich i kilka programów tanecznych, a także specjalne bloki programowe i wyjazd do Zamku Kunín związany z jedną z największych osobistości regionu, hrabiną Maria Walburg z Kunín, która w tym roku została nazwana Pierwszą Damą Moraw w ramach „Roku szlachty oświecenia”. – Ponad siedemdziesiąt punktów programu reprezentujących wszystkie formy sztuki może czasem zdrowo prowokować, poruszać tematy tabu, tematy nierozwiązane i wypierane przez społeczeństwo, aby raz po raz wskazywać, że to kobieta musi przywrócić ludzkości raj, tę cenną perłę leżącą na dnie własnego serca, jak to pięknie ujęła nasza Bożena Němcová – zapowiadają organizatorzy.

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w czwartek 2 września o godz. 17:00 w kościele św. Wacława, gdzie na przybyłych będzie czekać spotkanie z Kurtem Gabauerem, kobiecymi zespołami Živa Poppy Theatre i grupą Vesna oraz ważnymi w historii damami, ale także wieczorny koncert plenerowy Ewy Farnej na Dolní náměstí z okazji 30-lecia współpracy Opawy i Raciborza.

– Z filmów trzeba zobaczyć prawdziwą historię amerykańskich badaczek walczących z rasowymi uprzedzeniami amerykańskiego społeczeństwa z niedawnej przeszłości („Ukryte działania”), wyjątkową prezentację niezwykłych artystów (Maria Callas, Vivienne Westwood, Marina Abramovic, „Rozterki pożądania”) oraz olimpijskie Tokio – naszą najsłynniejszą sportsmenkę wszech czasów Věrę Čáslavską przypomni niezwykły dokument Olgi Sommerovej („Věra 68”). Nie przegap nagrodzonego Oscarem filmu „Ida” lub znakomitego czeskiego filmu „Łóżko” i dyskusji z odtwórcą głównej roli Michalem Przebindą – zachęca Petr Rotrekl.

W części teatralnej wspaniałe przeżycia czekają zwłaszcza odwiedzających teatry – „Persony” Teatru Na Zábradlí, który pracuje z fenomenalną spuścizną artystyczną reżysera filmowego i teatralnego Ingmara Bergmana, znawcy kobiecej duszy. Teatr pod Palmovkou zaprezentuje nagrodzony na festiwalu Thalia spektakl „Nora”, Teatr Gęś na Sznurku zaprezentuje femme fatale czeskiej kultury pierwszej połowy XX w. – kompozytorkę i dyrygentkę Vítězslavę Kaprálovą („Vitka”), alternatywne propozycje teatralne i wizualny poemat z elementami absurdu i groteski zaoferuje międzynarodowy żeński kwartet teatru Continuo.

Ścieżkę muzyczną festiwalu reprezentują koncerty barokowe we współpracy z Festiwalem św. Wacława – koncert grupy Collegium Marianum „Lilium między cierniami” wprowadzi przybyłych w świat muzyki wczesnego baroku Królestwa Czeskiego, a niezwykła muzyczna opowieść o losach księżniczki Anny w interpretacji znakomitych muzyków będzie przedstawiona w kościele św. Jadwigi. Ale coś dla siebie znajdą także fani innych gatunków muzycznych – wystąpią: Lenka Dusilová, Szidi Tobias, Katarína Knechtová, Tara Fuki, Mucha. Wyjątkowy koncert dwóch żeńskich kwartetów przygotował u siebie KUPE.

Będzie można obejrzeć nie tylko reprezentatywną wystawę fotograficzną Instytutu Twórczej Fotografii w 30. rocznicę jego istnienia, ale także niezwykłą kolekcję fotograficzną Dany Kyndrovej „Kobieta między wdechem a wydechem”, „Portrety” Jadrana Šetlíka, wystawę niezwykłych osobowości artystycznych – rzeźbiarzy Zdeny Fibichovej i Vladimíra Preclíka lub wystawę „Okupace Kurtem” przygotowaną dla tegorocznego laureata Nagrody Petra Bezruča i jubilata Kurta Gebauera z miłością przez jego uczniów z Pracowni Wszelkiego Rzeźbiarska w budynku Slezanki.

Część literacka i spuścizna śląskiego wieszcza Petra Bezruča zaprowadzą na miejski cmentarz, gdzie 15 września zostanie uroczyście odsłonięte epitafium poety, w programie także specjalne wydanie formatu slamu poetyckiego „Femislam” w kościele św. Wacława i chrzest zbioru poezji Adeli Seneckiej, jak również spotkanie z pisarzem Alešem Palánem i jego nową książką czy prezentacja książek podróżniczki Moniki Benešovej lub lekarki-ratowniczki Kristýny Höschlovej.

oprac. /kp/

Szczegóły

Start:
21 sierpnia
Koniec:
4 października
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Organizator

Miasto Opawa
Telefon:
+420 553 756 11
Adres e-mail:
posta@opava-city.cz
Strona internetowa:
https://www.opava-city.cz

– reklama –