Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Chasydzi w Lelowie” – wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Ławrywiańca

19 stycznia 2018 17:00 - 19:00

Muzeum w Raciborzu: Wystawa "Chasydzi w Lelowie"

Zdjęcia Ławrywiańca obrazują pielgrzymkę Chasydów do Lelowa w województwie śląskim – miejscowości, w której znajduje się grób cadyka Dawida Biedermana.

Od lat 80. XX w. w rocznicę śmierci cadyka Dawida Biedermana przyjeżdżają do Lelowa Żydzi z całego świata, by pomodlić się przy jego grobie, wierząc, że modlitwa za wstawiennictwem „bożego męża” trafia wprost do Boga. Wystawa „Chasydzi w Lelowie” składa się z czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni pięciu lat i obrazujących coroczną pielgrzymkę Chasydów.

Autorem fotografii jest Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Wernisaż wystawy w raciborskim Muzeum (ul. Gimnazjalna 1) zaplanowano na 19 stycznia, na godz. 17:00. Otwarcie ekspozycji poprzedzi koncert w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego, powstałego z inicjatywy Roberta Urbanowskiego (wokal – Katarzyna Janas, Joanna Nitefor, Robert Urbanowski; muzyka – Katarzyna Kwiotek (skrzypce), Nick Peterson (klawisze)). W programie koncertu znajdą się pieśni żydowskie z nurtu klezmerskiego oraz sefardyjskiego, śpiewane po polsku, hebrajsku i jidysz.

Arkadiusz Ławrywianiec (ur. 19.01.1967 w Opolu) jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994-2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006 i 2017 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumu fotograficznego „Tajemnice pracowni”.

publ. /k/
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

Szczegóły

Data:
19 stycznia 2018
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Muzeum w Raciborzu
ul. Gimnazjalna 1
Racibórz,
+ Google Map

– reklama –