Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej: Wolfgang Seifen w kościele WNMP w Raciborzu 8 września

8 września 19:00

Prof. Wolfgang Seifen uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych organistów-improwizatorów.

Pierwszy w tym roku koncert organowy w ramach XXXIV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai odędzie się 8 września (środa) o godz. 19:00 w Kościele pw. WNMP w Raciborzu przy ul. Mickiewicza 8. Wystąpi Wolfgang Seifen z Niemiec.

Prof. Wolfgang Seifen – uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych organistów-improwizatorów. Urodzony w 1956 roku w Bergheim (k. Erft). Pierwsze lekcje fortepianu i teorii pobierał w rodzinnej miejscowości Oberhausen, a następnie uczęszczał do Musikgymnasium w Regensburg (od roku 1967) i studiował w Kirchenmusikschule w Aachen (w latach 1973-1976). Równocześnie podejmuje pierwszą posadę organisty przy Nicolauskirche w Aachen. W latach 1976-1983 był organistą tytularnym przy kościele St. Sebastian w Nettentall-Lobberich, a w latach 1983-2000 był organistą papieskiej Bazyliki Mariackiej w Kevelaer.

Koncertuje na całym świecie, jego sztukę improwizacji podziwiać można również słuchając licznych nagrań płytowych. Jest cenionym jurorem konkursów międzynarodowych, prowadzi mistrzowskie kursy improwizacji organowej. W latach 1989-1992 prowadził klasę improwizacji i liturgicznej Muzyki Organowej w Musikhochschule w Stuttgarcie, a w latach 1992-2000 pełnił tę samą funkcję przy Robert Schumann-Hochschule w Dusseldorfie. Od 2000 r. jest profesorem Universität der Künste w Berlinie, a od roku 2004 jest tytularnym organistą w Keiser-Wilhelm-Gedachtniskirche w Berlinie. Jest laureatem konkursów improwizacji w Strasbourgu (1990) i Norymberdze (1992). Od 1980 r. publikuje swoje prace na temat budownictwa organowego, improwizacji organowej, jak i liczne kompozycje na chór, orkiestrę, organy i zespoły kameralne.

Program koncert improwizacji organowych
1. Suite für Orgel ( *Ouverture, *Sarabande, *Menuett, *Gigue)
2. Andante cantabile
3. Symphonie pour Grand Orgue (*Allegro vivace, *Scherzo,* Adagio espressivo, * Finale)

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai w Raciborzu to festiwal, który rozpoczął się w 1986 r. i z roczną przerwą 20 lat temu, kiedy to Racibórz ucierpiał wskutek powodzi, odbywa się co roku. Co roku zapraszani są wybitni muzycy, światowej sławy organiści oraz kameraliści. Podczas 30 edycji festiwalu można było wysłuchać około 70 recitali organowych artystów z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Anglii, Belgii, Holandii, Luxemburga, Estonii, Norwegii, Szwecji i Rosji, ponadto ok. 40 międzynarodowych solistów w koncertach organowo-kameralnych oraz ok. 30 zespołów kameralnych, chórów i orkiestr wraz z solistami. Wystąpili m.in. Julian Gembalski, Józef Serafin, Andrzej Chorosiński, z zagranicznych artystów: Wolfgang Seifen (Niemcy), Ernst Wally (Austria), Sylvian Pluyaut (Francja), Steve Davis (Wielka Brytania), Vicki Melin (USA), Wieland Meinhold (Niemcy), Hans-Jürgen Kaiser (Niemcy), Pascale van Coccinelle (Luksemburg), zespoły: Capella Cracoviensis, Oh Orkiestra Historyczna, Cantores Minores Wratislavienses.

Koncerty odbywają się najczęściej w kościołach raciborskich, szczególnie w kościele farnym, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz Kościele św. Jana Chrzciciela. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
8 września
Godzina:
19:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Adres e-mail:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

Miejsce wydarzenia

Kościół pw. WNMP w Raciborzu
Mickiewicza 8
Racibórz,śląskie47-400Polska
+ Google Map
Telefon:
32 415 49 08
Strona internetowa:
farny-raciborz.pl

– reklama –