Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Dzisio bydzie fyjderbal. Jubileuszowy koncert ZPiT Strzecha w RCK 21 czerwca

21 czerwca 2019 18:00

| 20zł
zpit strzecha

Podczas koncertu z okazji 65-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy przewidziano wiele atrakcji.

21 czerwca o godz. 18:00 w sali widowiskowej RCK RDK przy ul. Chopina 21 odbędzie się koncert z okazji 65-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla członków zespołu, których jest obecnie ponad 90 (w wieku od 2,5 do 82 lat), ale również dla wszystkich raciborzan, gdyż ten zespół ludowy jest tylko rok młodszy od Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Podczas koncertu jubileuszowego zatytułowanego „Dzisio bydzie fyjderbal” przewidzianych jest wiele atrakcji. – Poza zaprezentowaniem pieśni i tańców zarówno regionalnych jak i narodowych, zapraszamy na premierę spektaklu o tym samym tytule w reżyserii Grażyny Tabor. Przedstawieniem tym przypomnimy, jak to zimą działała samopomoc i jak bawili się nasi pradziadowie. Kobiety z całej wsi kończą skubać pierze na wyprawę ślubną dla Anki… – zapowiada zespół.

Rok jubileuszowy to rok wspomnień, podsumowań i reaktywacji. Po kilku latach przerwy na parkiet wróciła grupa „OLD BOY”, która zaprezentuje repertuar opracowany przez Jolę Rymszę w latach 60-tych.

Powstanie ZPiT Strzecha zawdzięcza się Michałowi Kuligowi, który w 1954 roku powołał do życia zespół taneczny. Razem z Konradem Małkiem, pierwszym choreografem zespołu, przyświecała im idea kultywowania tradycji folklorystycznych, a w szczególności tańca ludowego ziemi raciborskiej. W 1957 roku pozyskano Jolę Rymszę, absolwentkę Państwowej Szkoły Baletowej, której imię przyjął zespół w 2003 roku oraz Huberta Fiołki, akompaniatora. Obecna kierownik zespołu to Aleksandra Wengierska, drugi choreograf to Aleksandra Miszczak, śpiew prowadzi Alicja Ploch-Burda i Zbigniew Mużelak, a kierownikiem obecnie 6-osobowej kapeli nieprzerwanie od 20 lat jest Henryk Malon.

Bilety dostępne w kasach RCK oraz na www.biletyna.pl w cenie 20zł. Honorowane raciborskie karty Senior+ oraz Rodzina+.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
21 czerwca 2019
Czas:
18:00
Koszt:
20zł
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Email:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

Miejsce

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury
Racibórz, Śląskie 47-400 Polska
+ Google Map

– reklama –