Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Film „Kinderlager Pogrzebin” w GCK w Nędzy 3 października

3 października 2019 16:30

| Darmowy
polenlager pogrzebin

„Kinderlager Pogrzebin” to dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg.

3 października o godz. 16:30 Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprasza w ramach spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku na projekcję filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” w reżyserii Krzysztofa Korwina Piotrowskiego. Wstęp wolny.

Dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg. Podczas kilku sierpniowych nocy faszyści aresztowali całe rodziny Polaków z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca. Było to ponad 700 osób, a wśród nich około 200 dzieci, które wywieziono do pałacyku w Pogrzebieniu koło Raciborza. Przez kilka miesięcy działał tu znany nam na południu Polski jedyny Kinderlager. W obozie tym w okropnych warunkach sanitarnych i żywieniowych przetrzymywano kilkaset dzieci od niemowląt po 16-letnią młodzież. Rodziców tych dzieci uwięziono w Auschwitz i Birkenau. Ojcowie byli zwykle rozstrzeliwani pod ścianą śmierci w Auschwitz za działalność antyniemiecką (m.in. w Organizacji Orła Białego), a niewinne matki trafiały do krematorium w Birkenau. Impulsem do realizacji dokumentu stała się odnaleziona dokumentacja z listami osób przetrzymywanych w obozie w Pogrzebieniu. Twórcy filmu – reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski, operator i współscenarzysta Piotr Kuliś oraz historyk IPN Beno Benczew dotarli do byłych więźniów i świadków zbrodni. Pojawiły się też informacje o szczątkach zmarłych pogrzebanych w przypałacowym ogrodzie. Głównymi bohaterkami filmu są trzy byłe więźniarki Józefa Posch-Kotyrba, Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska. Wystąpiły m.in. także dzieci i młodzież z raciborskiego Centrum Kultury, Grupa rekonstrukcyjna GRH „Powstaniec Śląski”. Film został zrealizowany w koprodukcji TVP3 Katowice oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.Kinderlager Pogrzebin

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
3 października 2019
Czas:
16:30
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Gminne Centrum Kultury w Nędzy
Telefon:
32 410 47 70
Email:
centrum.nedza@gmail.com
Strona internetowa:
http://kulturanedza.blogspot.com

Miejsce

Gminne Centrum Kultury w Nędzy
Strażacka 2
Nędza, śląskie 47-440 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 410 47 70
Strona internetowa:
http://kulturanedza.blogspot.com

– reklama –