Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

I plener rzeźbiarski „Raciborsko-opolscy książęta piastowscy” na Zamku Piastowskim w Raciborzu 18-22 maja

18 maja 10:00 - 22 maja 18:00

Darmowy

– Dwumetrowe rzeźby, wielkości współczesnego człowieka – czemu nie! Jak będą wyglądać książęta raciborscy? To zależeć będzie głównie od wyobraźni, natchnienia i umiejętności piątki rzeźbiarzy – zapowiada zamek.

W dniach 18-22 maja na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się I plener rzeźbiarski „Raciborsko-opolscy książęta piastowscy”.

– Dwumetrowe rzeźby, wielkości współczesnego człowieka – czemu nie! Jak będą wyglądać książęta raciborscy? To zależeć będzie głównie od wyobraźni, natchnienia i umiejętności piątki rzeźbiarzy, którzy w drewnianych klocach realizować będą swoje artystyczne wizje piastowskich władców – zapowiada zamek. Każdy z artystów – Artur Szołdra, Władysław Ligocki, Grzegorz Michałek, Andrzej Pochopień i Mirosław Wiszowaty – będzie mógł wybrać sobie jedną postać, którą później wykona. Do wyboru będą: Mieszko IV Laskonogi, Kazimierz I Opolski, Mieszko II Otyły, Władysław I Opolski oraz Przemysł Raciborski. Każdy musi wybrać inną postać, wybór nie może się powtarzać. Niezbędny materiał, drewno, do wykonania rzeźb zostało dostarczone na Zamek Piastowski dzięki uprzejmości PGL LP Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Natomiast niezbędne narzędzia do rzeźbienia w drewnie, m.in. dłuta, rylce, piły itp., artyści załatwiają we własnym zakresie, gdyż każdy wie co mu najbardziej będzie potrzebne, by takie dzieło wykonać.

Plener pozwoli wszystkim odwiedzającym w tym czasie Zamek Piastowski w Raciborzu na obcowanie z rzeźbiarzami i drewnem, a śledzenie powstających prac będzie nie lada przeżyciem. – Specyficzna atmosfera tworzenia, zapach trocin, sympatyczni, weseli i profesjonalni twórcy – te atuty sprawią, że dzieci, młodzież, a także dorośli chętnie zawitają na dziedziniec do dawnej siedziby Piastów. Proces twórczy jest na tyle ciekawy i widowiskowy, że niektórzy pewnie codziennie zechcą śledzić postęp prac – zachęcają organizatorzy.

Plener rozpocznie się we wtorek 18 maja i potrwa do soboty 22 maja w godzinach od 10:00 do 18:00. Odwiedzający będą mogli fotografować rzeźby oraz zadawać pytania twórcom na temat tajników sztuki rzeźbiarskiej. Ostatniego dnia pleneru, tj. w sobotę 22 maja wydarzeniu będą towarzyszyły warsztaty rzeźbienia w drewnie adresowane do mieszkańców.

Gotowe rzeźby po zakonserwowaniu i zaimpregnowaniu, wraz z tabliczką zawierającą tytuł pracy oraz imię i nazwisko autora będzie można oglądać w różnych miejscach na zamkowym dziedzińcu.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Szczegóły

Start:
18 maja 10:00
Koniec:
22 maja 18:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Zamek Piastowski w Raciborzu
Telefon:
32 414 02 33
Email:
promocja@zamekpiastowski.pl
Strona internetowa:
zamekpiastowski.pl

Miejsce

Zamek Piastowski w Raciborzu
ul. Zamkowa 2
Racibórz, śląskie 47-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 414 02 33
Strona internetowa:
http://www.zamekpiastowski.pl

– reklama –