Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To event minęło.

Industriada 2019 na Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach 8 czerwca

8 czerwca 11:00 - 20:00

industriada rudy

8 czerwca Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach zaprasza na wydarzenia z okazji Industriady 2019.

Program:
• 11:00, 13:00 i 18:00 Zwiedzanie stacji z przewodnikiem.
• 11:00–18:00 XIX-wieczny obóz żołnierski. Pokaz musztry, czyszczenia broni czarno prochowej, obsługa takiej broni, krótkie opisy uzbrojenia (omówienie) i możliwość obejrzenia mini obozowiska, ukazanie, co jadało się w obozowisku w tym okresie – palenisko i kuchnia polowa z epoki.
• 11:00–18:00 Animacje dla dzieci z werblami wraz z krótkim wykładem – zawodowy perkusista, członek 2. Pułku Piechoty Dywizji Księstwa Warszawskiego (w mundurze oczywiście).
• 11:00–15:00 Gry i zabawy dla zwiedzających prowadzone przez organizatorów (m.in. ciuciubabka, rzut obręczą, toczenie obręczy, wyścigi w workach, gra w krokieta).
• 12:00–14:00 Promocja książki Karoliny Żebrowskiej ”Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”. Reżyserki oraz twórczyni i prowadzącej bloga „Domowa Kostiumologia”.
• 13:00 Kosmetyki – warsztaty. Pokaz ręcznej produkcji kosmetyków według przepisów z XIX i XX wieku, połączony z omówieniem i warsztatami – każdy z gości Indubalu będzie mógł dowiedzieć się, jakich kosmetyków używały nasze prababcie (zarówno eleganckie damy, jak i pracownice fabryk), i jak samodzielnie przygotować je w domu.
• 14:30 Pokaz mody z wieku XIX i początków XX wraz z sukniami balowymi – zaproszone na Indubal damy zaprezentują swoje wspaniałe garderoby połączony z wykładem o historii ubiorów i pokazem ubierania dziewiętnastowiecznej damy.
• 16:30 Co tańczono na balach u przemysłowców? Pokaz tańca wraz z omówieniem i podstawową nauką dla odwiedzających. Kontredanse – są dość proste, można je zobaczyć w takich filmach jak „Duma i uprzedzenie” czy „Przeminęło z wiatrem”, dlatego osoby nigdy nietańczące sobie poradzą.

Równocześnie z Industriadą na boisku obok stacji odbędzie się festyn z okazji powitania lata.

Program:
• 14:00 Parada lokomotyw
• 16:00 Program artystyczny – występy dzieci i młodzieży ze szkoły i przedszkola w Rudach
• 17:00 Pokazy strażackie i medyczne
• 18:00 Program artystyczny MOKSiR
• 20:00 Zabawa taneczna z DJ-em

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach

Rudy to urocza, spokojna i pełna zieleni miejscowość, otoczona lasami, pełna sielskich krajobrazów, daleka od zgiełku wielkich miast i zakładów przemysłowych. Na pozór industrializacja tu nie dotarła. Na pozór, bo poprzez Rudy, poprzez dawną dziedzinę księcia raciborskiego, ciągnie się srebrną nitką kolejka wąskotorowa, a po niej, stukoczące miarowo lokomotywy, podążają w kierunku Rybnika i w kierunku Gliwic.

Dawniej trasa kolejki rozgałęziała się, łącząc główną stację w Rudach z wieloma okolicznymi zakładami przemysłowymi. Docierał więc wąski tor do młynów, do cegielni i kuźni, do raciborskiego Ceres Werk, podchodziła pod gliwicki Trynek z kopalnią i koksownią… A na stacji w Rudach, by utrzymać tę skomplikowaną sieć, niczym dobrze naoliwioną maszynę, w ruchu, ciągle wrzała praca. Stukały młoty w kuźni i huczał ogień w paleniskach, chrzęścił przesypywany węgiel, pokrzykiwali robotnicy…

Odgłosów tych z zaniepokojeniem nasłuchiwał książę raciborski. Znamienity ród książąt zu Hohenlohe-Schillingsfürst, przyjąwszy przydomek von Ratibor, osiadł w Rudach i bardzo cenił sobie spokojną wyspę zieleni, jaka otaczała ich siedzibę. Do tej pory industrialne powiązania na kartach historii Rud pojawiały się tylko w kontekście zbudowanych jeszcze przez cystersów fryszerek czy słynnego Karola Goduli, który w miejscowym cysterskim gimnazjum odbywał edukację… Książę obawiał się, że kolej wąskotorowa może ten spokój zburzyć. Na szczęście do pałacu otoczonego pierzyną gęstego jak las parku nie docierał zgiełk z tłocznej i ruchliwej niczym mrowisko stacji. Kolejka tętniła życiem, tocząc swe wagoniki przez lasy, od zakładu do zakładu i od stacji do stacji, a książę mógł spać spokojnie, polować z cesarzem w raciborskich borach i wydawać bale.

A były to bale nie byle jakie, tak jak i nie byle jakim rodem byli von Ratiborowie. Mieli swoje tajemnice – tylko oni wiedzieli, czy prawdą są plotki o tunelach pod pałacem, o tajemniczej śmierci doktora Rogera i o nieprawym pochodzeniu księcia Johanna – swoje dumy i radości. Potrafili je wszystkie przetopić w niesamowite rauty i fety, które do dzisiaj wspominają okoliczni mieszkańcy.

– Dziś, kiedy już od prawie 75 lat mija, jak nie ma von Ratiborów w Rudach, chcielibyśmy przypomnieć, jak balowali książęta. Z okazji 10. rocznicy Industriady zaprezentujemy, przy dźwiękach najpiękniejszych walców, zachwycające toalety balowe i dzienne z epoki industrialnej. Pokażemy, jak wyglądała prawdziwa krynolina i owiany złą sławą gorset. Nauczymy także dzieci bawić się, tak jak bawili się ich rówieśnicy przed stu laty i pozwolimy naszym gościom skosztować przysmaków z tamtej epoki. A na koniec, tradycyjnie, zaprosimy wszystkich na sentymentalną przejażdżkę wąskim torem – w przeszłość… – zachęcają organizatorzy.

– Industriada przyciąga do nas różne grupy odbiorców i każdy znajdzie tu coś interesującego. Miłośnicy kolei zaspokoją swój apetyt, podziwiając nasz tabor i warsztaty. Dla rodzin z dziećmi dużą atrakcją będzie przejazd koleją wąskotorową, dobosz zabawi dzieci, zapoznając je z werblami napoleońskimi, a animatorzy w historycznych strojach pokażą dzieciom i nie tylko jak dawniej się bawiono. Panie na pewno będą zainteresowane dawną garderobą balową i nie tylko, a przypadkowe osoby na pewno zainteresuje taniec, a dokładnie walc – zapowiada Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
8 czerwca
Czas:
11:00 - 20:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/452121715555942/

Organizator

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
Telefon:
500 282 732
Email:
kontakt@kolejkarudy.pl
Strona internetowa:
http://www.kolejkarudy.pl

Miejsce

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
Szkolna 1
Rudy, śląskie 47-430 Polska
+ Google Map
Telefon:
500 282 732
Strona internetowa:
http://www.kolejkarudy.pl

– reklama –