Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

„Jo był ukradziony” teatru SAFO w Raciborskim Centrum Kultury 10 października

10 października 18:00

| 5zł

„Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają” – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Spektakl porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska.

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza 10 października o godz. 18:00 do RCK RDK przy ul. Chopina 21 (sala widowiskowa) na spektakl pt. „Jo był ukradziony” teatru SAFO z Rydułtów. Przedstawienie odbywa się w ramach programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Po widowisku odbędzie się rozmowa z aktorami. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz internetowo. Honorowane raciborskie karty: „Senior 60+” oraz „Rodzina+”.

O SPEKTAKLU
„Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają” – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. Na podstawie tej książki teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, którego pierwsza wersja plenerowa miała swoją premierę w 2017 roku. Teatr SAFO zmodyfikował spektakl sprzed dwóch lat, rozłożył go na części pierwsze, wyrzucił to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpił symbolem skrupulatnie przekuwając relacje świadków na język teatru.

Obsada: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik
Reżyseria i scenariusz: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Światło: Wojciech Stokłosa i Marlena Kolarczyk

Czas trwania: 45 min
Grupa wiekowa: dorośli
Scenografia: zespół
data premiery: 13 września 2019
Miejsce premiery: Rybnik

Teatr SAFO to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Katarzyna Chwałek-Bednarczyk to absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Założycielka teatru SAFO i reżyserka wszystkich jego siedemnastu spektakli. W tym nagradzanego spektaklu “Gehinom”, który można było zobaczyć m.in. podczas “ARA ART – z miłości do teatru” konferencji Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Chorzowie. Współzałożycielka TEATRU PETI, gdzie wspólnie z Kariną Abrahamczyk-Zator tworzy spektakle dla „najnajów” (“Miromagia”, “Babaloon”, “Sploty”). Założycielka jedynego w Polsce „Teatru papierowego na byfyju”. Redaktor naczelna Kreatywnika kulturalno-imprezowego „FISHka” wydawanego w Rybniku. Od lat zgłębia historię naszego regionu i pokazuje ją na deskach sceny.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
10 października
Czas:
18:00
Koszt:
5zł
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Email:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

Miejsce

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury
Racibórz,Śląskie47-400Polska
+ Google Map

– reklama –