Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert galowy ZPiT Strzecha „Po naszymu dla Niepodległej” w DK Strzecha 21 czerwca

21 czerwca 2018 17:00

zł10
zpit strzecha raciborz

Zespół zaprezentuje się w programie śląsko-narodowym przygotowanym z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.

21 czerwca o godz. 17:00 w DK Strzecha odbędzie się koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy. Tym razem zespół zaprezentuje się w programie śląsko-narodowym pt. „Po naszymu dla Niepodległej” przygotowanym z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W programie tańce, śpiewy i zabawy m.in. z ziemi opoczyńskiej i lubuskiej. Publiczność zobaczy także tańce narodowe takie jak dostojny polonez, elegancki mazur i energetyczny krakowiak. Przede wszystkim reprezentowany będzie obszar całego Śląska – od regionu dolnośląskiego, przez bogaty folklor ziemi raciborskiej, górnośląskiej oraz Śląska Cieszyńskiego aż do energetycznych tańców górali śląskich.

Koncert jest uroczystym zwieńczeniem 64. sezonu artystycznego wszystkich sześciu grup ZPiT Strzecha.

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. Wystawa prezentuje sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostaną kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbraknie też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia niepodległości. Wystawa ukazuje wkład kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, ponadto jest uczczeniem przypadającej w listopadzie 2018 r. setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.

Bilety wstępu: 10 zł. Honorowane są raciborskie karty: Senior 60+ i Rodzina+.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
21 czerwca 2018
Czas:
17:00
Koszt:
zł10
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Email:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

Miejsce

Dom Kultury Strzecha w Raciborzu
Londzina 38
Racibórz,śląskie47-400Polska
+ Google Map
Telefon:
32 415 32 14
Strona internetowa:
http://rck.com.pl

– reklama –