Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To event minęło.

Koncert kolędowy w Raciborskim Centrum Kultury 6 grudnia

6 grudnia 19:00

| 50zł – 80zł
koledy

W świat pięknych melodii i najbardziej znanych polskich kolęd publiczność zabiorą Olga Bończyk i Andrzej Lampert wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

6 grudnia w Raciborskim Centrum Kultury będzie można poczuć atmosferę magicznego czasu Świąt Bożego Narodzenia. Tego wieczoru w świat pięknych melodii i najbardziej znanych polskich kolęd publiczność zabiorą Olga Bończyk i Andrzej Lampert wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Bilety w cenie: 50 zł i 70 zł (do 30 października) oraz 50 zł i 80 zł (od 1 listopada) już w sprzedaży. Można je nabyć w kasach RCK oraz na biletyna.pl/event/view/id/121745. Honorowane są raciborskie karty: Senior 60+, Rodzina+.

Jako pierwszy publiczność usłyszy utwór instrumentalny przeznaczony na orkiestrę smyczkową. Concerto grosso op. 6 nr 8 „Na noc Bożego Narodzenia” Arcangelo Corellego to jeden z najpiękniejszych z cyklu 12 koncertów mieszczących się w opusie 6. Dzieło to utrzymane jest w tonacji g-moll, a jego struktura wysuwająca na pierwszy plan solowe skrzypce i wiolonczelę stała się zalążkiem powstałej później formy koncertu skrzypcowego. Swoją nazwę ósme concerto grosso wzięło z jednego ze swoich ogniw, Largo-Pastorale, „fatto per la notte di Natale”, co właśnie oznacza „przeznaczone na noc Bożego Narodzenia”.

Po nim zabrzmi niezwykły utwór, jakim bez wątpienia jest „Symfonia Kolęd” Adama Wesołowskiego, zbiór najbardziej znanych polskich kolęd, których charakter i przekaz zdecydował o formie dzieła. Utwór składa się z pięciu części ułożonych na zasadzie kontrastu: skrajne są szybkie, druga i czwarta – nastrojowe i liryczne, w środkowej odnajdziemy elementy folkloru. Oryginalnie opracowane kolędy zachwycają barwą, kolorystyką, nietypowym wydobyciem dźwięków z instrumentów smyczkowych, które niejednokrotnie użyte są na wzór perkusyjnych. Symfoniczny obraz kolęd nadaje bogata faktura, która pokazuje orkiestrę w niezwykle spektakularny sposób.

Obecność partii wokalnych w „Symfonii…” pozwoli oczarować publiczność wyjątkowymi głosami solistów. Olga Bończyk, znana teatralna i filmowa aktorka i wokalistka, jest związana z wieloma polskimi teatrami w Warszawie i Wrocławiu. Wraz z czołowymi polskimi jazzowymi muzykami koncertuje z autorskimi recitalami. Andrzej Lampert to znakomity tenor, odnoszący sukcesy w Polsce i na świecie, laureat wielu konkursów, solista Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej, występujący na scenach polskich i europejskich, m.in. w Operze Narodowej, w Wiedniu, Salzburgu, Grazu, Lizbonie, Montpellier.

Solistom towarzyszyć będzie ceniona w Polsce i na świecie Śląska Orkiestra Kameralna, jeden z zespołów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Całość poprowadzi Francesco Bottigliero, muzyk o bogatym i wszechstronnym wykształceniu, laureat wielu konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej, uznany kompozytor i aranżer orkiestrowy, znakomity dyrygent, współpracujący z wieloma europejskimi orkiestrami.

gorczycki

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
6 grudnia
Czas:
19:00
Koszt:
50zł – 80zł
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Email:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

Miejsce

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury
Racibórz, Śląskie 47-400 Polska
+ Google Map

– reklama –