Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Otwarcie wystawy pt. „Leopold Tyrmand – o stylu bycia w kontrze” w Raciborskim Centrum Kultury 6 listopada

5 listopada 2020 - 6 listopada 2020

| Darmowy – 10zł

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć dyskusja o pisarzu z autorem ekspozycji Mikołajem Wolskim oraz recital Agnieszki Kawulok i Jarosława Hanika. Dzień wcześniej wyświetlony zostanie film „Pan T.”.

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Leopold Tyrmand – o stylu bycia w kontrze”, któremu będzie towarzyszyć dyskusja o pisarzu z autorem ekspozycji Mikołajem Wolskim oraz recital Agnieszki Kawulok – śpiew i Jarosława Hanika – fortepian. Wydarzenie odbędzie się 6 listopada o godz. 17:00 w RCK RDK przy ul. Chopina 21. Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie RCK RDK, ul. Chopina 21.

Dzień wcześniej – 5 listopada o 18:00 – z kinie Przemko (RCK DK Strzecha, ul. Londzina 38) wyświetlony zostanie film „Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza z rewelacyjną rolą Pawła Wilczaka. Bilet na film: 10 zł.

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

Autorami scenariusza wystawy są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach
Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Leopolda Tyrmanda.

Agnieszka Kawulok – wokalistka i pedagog, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Raciborzu w klasie wiolonczeli. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki estradowej o specjalności – wokalistyka jazzowa. Uczestniczyła w licznych warsztatach i seminariach u takich pedagogów jak: Dean Kaelin, Hubert Noe, Dominika Płonka, Justyna Motylska, Sonja Lachowolska, Elżbieta Zapendowska, Maria Meyer i wielu innych, rozwijając swój warsztat wokalny i emisyjny. Laureatka znaczących festiwali muzycznych w dziedzinie piosenki poetyckiej, artystycznej, filmowej. Koncertując z wieloma formacjami w kraju i za granicą, najbardziej lubuje się w minimalizmie wykonawczym, najchętniej muzykując w towarzystwie fortepianu lub gitary. W przeszłości wokalistka raciborskiego zespołu wokalnego Miraż, aktualnie współpracuje z raciborską Grupą Bez Nazwy.

Jarosław Hanik – pianista jazzowy, aranżer, akompaniator, pedagog, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Członek międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli śpiewu International Voice Teacher Of Mix. Pianista jazzowy. Akompaniator wielu znakomitych wokalistów, w tym także laureatów Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Artystycznej. Jako pianista koncertował w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Chile, Izraelu, Chinach, Francji, Niemczech, Czechach, Węgrzech. Współpracuje lub współpracował z wieloma różnymi formacjami muzycznymi, m.in. z Wojciechem Brzezińskim, Omniris Casuso, Katarzyną Groniec, Pauliną Kujawską, Marią Meyer, Justyną Motylską, Edi Sanchezem, Renatą Przemyk, Magdą Steczkowską, Basią Stępniak–Wilk, Grzegorzem Turnauem, Jadwigą Wrońską, Teatrem Powszechnym w Radomiu.

fot. PAP/Tadeusz Kubiak
oprac. /kp/

Szczegóły

Start:
5 listopada 2020
Koniec:
6 listopada 2020
Koszt:
Darmowy – 10zł
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Raciborskie Centrum Kultury
Telefon:
32 415 31 72
Email:
rck@rck.com.pl
Strona internetowa:
rck.com.pl

– reklama –