Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Otwarty wykład „Mediacje rodzinne” w raciborskiej bibliotece 15 października

15 października 2019 18:00

Darmowy
mediacje

Mediacja stanowi skuteczną metodę w sprawach ogólnorozwodowych, ustaleniu kontaktów z dzieckiem czy sprawach o alimenty.

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Mediacji, który odbędzie się w dniach 14-18 października 2019 roku, Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu zapraszają wszystkich chętnych na bezpłatny otwarty wykład pt: „Mediacje rodzinne”, który będzie miał miejsce 15 października o godz. 18.00 w bibliotece w Raciborzu przy ul. Jana Kasprowicza 12. Wykład poprowadzą: Izabella Świerczek – sędzia rodzinny oraz Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny i mediator. Mediacja stanowi skuteczną metodę w sprawach ogólnorozwodowych, ustaleniu kontaktów z dzieckiem czy sprawach o alimenty.

Sąd Rejonowy w Raciborzu znalazł się na 5. miejscu spośród ponad 300 sądów rejonowych w całej Polsce pod względem ilości spraw skierowanych do mediacji w stosunku do wszystkich spraw wpływających do sądu, w których mediacja może być zastosowana. Wskaźnik mediacji w I półroczu 2019 roku wyniósł w tutejszym sądzie 4,4%. Dlatego wspólnym celem sędziów i mediatorów jest dalsze promowanie mediacji, która jest tania, poufna, szybka i dobrowolna, mniej stresująca i mniej formalna niż proces w sądzie. W rozwiązaniu sporu pomaga bezstronny mediator. Jest zalecana w większości sporów: cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, rówieśniczych i karnych. Co najistotniejsze – ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sądu.

W Tygodniu Mediacji 2019 odbędą się też inne wydarzenia. We współpracy sądu z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu zaplanowano szkolenie z mediacji dla funkcjonariuszy Policji, które odbędzie się 14 października 2019 siedzibie komendy. Poprowadzą je sędziowie: Ewa Kosiorowska – sędzia rodzinny, Wiceprezes Sądu i Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich; Jacek Lewicki – sędzia karny, Przewodniczący Wydziału II Karnego oraz Marzena Korzonek – sędzia cywilny, Prezes Sądu. Zaplanowana jest też dyskusja z udziałem Zastępcy Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej w Raciborzu Jędrzeja Gruszkowskiego oraz mediatorów. Natomiast 17 października odbędzie się w bibliotece debata pt. „Mediacje szkolne i rówieśnicze w placówkach oświatowych” skierowana m.in. do dyrektorów szkół wszystkich szczebli, psychologów, pedagogów szkolnych, kuratorów ds. nieletnich, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Raciborza, podczas której wystąpienia wygłoszą: Marzena Bugiel – nauczyciel SP 18, wieloletni doradca metodyczny matematyki, konsultant w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, coach ACC ICF, Edukator Mediatorów Rówieśniczych, mediator szkolny oraz Barbara Molęda-Kusidło – psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu, specjalista z zakresu Kryzysu i interwencji kryzysowej ICISF, Edukator Mediatorów Rówieśniczych, mediator szkolny i oświatowy.

Ponadto w Tygodniu Mediacji odbywać się będą jak co roku dyżury mediatorów. Szczegóły można znaleźć na liście wydarzeń na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Raciborzu: www.raciborz.sr.gov.pl oraz na stronie Sądu na Facebooku: @sadrejonowyraciborz.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
15 października 2019
Czas:
18:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizatorzy

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
Sąd Rejonowy w Raciborzu

Miejsce

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
Kasprowicza 12
Racibórz,Polska
+ Google Map

– reklama –