Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Piknik historyczny w pałacu w Rzuchowie

14 września 2019 15:00 - 19:00

| Darmowy

W ramach pikniku odbędzie się widowisko plenerowe, zwiedzanie pałacu, lekcja patriotyzmu, prezentacja mundurów z czasów powstań śląskich oraz pokazy bryczek i zaprzęgów konnych, a także wycieczka rowerowa.

14 września Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im H. Himmla zaprasza na piknik historyczny w pałacu w Rzuchowie. Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

15:00 „Za mało na wojnę, za dużo na pokój”
Widowisko plenerowe w wykonaniu Teatru SAFO opowiadające o trzech Powstaniach Śląskich widzianych przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin – Pytlików i Urbanków, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady. Wielka historia i jej wpływ na losy zwykłych ludzi. Spektakl z udziałem grup rekonstrukcyjnej Gruppe Mergen i pirotechniki.

16:00 Zwiedzanie pałacu
Wystawa „Odzyskanie niepodległości w 1918 roku” przygotowana przez Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

17:00 „Droga do niepodległości 1919-1921”
Lekcja patriotyzmu przedstawiona przez pułkownika Tadeusza Dłużyńskiego, weterana II wojny światowej, prezesa rybnickiego oddziału Związku Piłsudczyków.

16:00-19:00 Piknik w parku
Prezentacja mundurów z czasów powstań śląskich.
Pokazy bryczek i zaprzęgów konnych.
Stanowisko gastronomiczne DAREK Festyny.

Wydarzenie towarzyszące – wycieczka rowerowa z Rybnika do Rzuchowa. Zbiórka w Rybniku, ul. Chabrowa 21 (sklep Nordbike) o godz. 13:30.

piknik historyczny rzuchow

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
14 września 2019
Czas:
15:00 - 19:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategorie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla

Miejsce

Pałac w Rzuchowie
Rybnicka 66
Rzuchów, śląskie 44-285
+ Google Map

– reklama –