Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Polenlager 82. Wystawa i prelekcja Bena Benczewa w DK Pogrzebień 10 września

10 września 17:00

Bezpłatnie
polenlager kinderlager

Wystawa „Obecność” ukazuje współczesnych ludzi w wyobrażonym świecie obozu dla ludności polskiej w Pogrzebieniu – „Polenlager Pogrzebin nr 82” działającego w latach 1942-45.

10 września o godz. 17:00 w DK Pogrzebień (ul. Grabowa 4) w ramach projektu „Noc świateł, czyli cudowna moc bajki” odbędzie się prelekcja historyczna i wystawa.

1 września 1943 r. przekształcono znajdujący się w Pogrzebieniu Polenlager nr 82 na obóz dla dzieci tzw. Kinderlager, gdzie znalazło się 220 małoletnich w wieku do lat 16 oraz 12 niemowląt, które przywieziono bez matek. Placówka miała być ośrodkiem germanizacyjnym dla polskich dzieci, których rodzice trafili do obozów koncentracyjnych. Stała się jednak miejscem nieopisanego bólu, strachu smutku i samotności.

Trzeba mówić o takich wydarzeniach, by nie zostały zapomniane. Dlatego twórca projektu „Noc świateł, czyli cudowna moc bajki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje 2021, czyli Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu, zaprasza na prelekcję Bena Benczewa dotyczącą działalności Polenlagru nr 82 w Pogrzebieniu oraz jego niezwykłą wystawę.

Fot. Beno Benczew, 2017. Zdjęcie z planu filmu „Kinderlager Pogrzebin”

Wystawa Bena Benczewa „Obecność” ukazuje współczesnych ludzi w wyobrażonym świecie obozu dla ludności polskiej w Pogrzebieniu – „Polenlager Pogrzebin nr 82” działającego w latach 1942-45. To właśnie tam Niemcy utworzyli obóz, w którym przetrzymywali i wykorzystywali do niewolniczej pracy polskie rodziny wysiedlone z Podbeskidzia i Zagłębia Dąbrowskiego. Zdjęcia obrazują współczesne spojrzenie na wojenną tragedię. – Autor zderza się z tamtymi wydarzeniami i ludźmi poprzez aktorów występujących w filmie „Kinderlager Pogrzebin”. Zmusza też widza do konfrontacji ukazując dzieci i oprawców w postaciach współczesnych, ale też nas, żyjących tu i teraz konfrontuje z wydarzeniami sprzed lat. Do tego celu twórca wykorzystuje czasem zdjęcia portretowe, zaskakując pięknem i artystycznym ujęciem, czasem jest to scenka imitująca życie obozowe. W obu przypadkach jest to gra fotograficzną i historyczną konwencją, ale też z widzem, jego wyobrażeniami i estetycznym smakiem. Prawda miesza się z fikcją, piękno z tragedią więzionych i prześladowanych. Wojnę i okrucieństwo większość z nas zna z ekranu telewizora, ze zdjęć reporterów, tu przychodzi do widza z nieoczekiwanej, artystycznej strony. Przypatrzmy się więc prezentowanym fotografikom dokładnie, dajmy się ponieść opowieści, a może nie tylko dostrzeżemy coś w tych obrazach i ludziach, ale też w sobie – zapowiadają organizatorzy.

Beno Benczew to raciborzanin urodzony w Krakowie, pasjonat historii i sztuki. Tematem Polenlagrów, obozów dla ludności polskiej zajmuje się od wielu lat. Jego zainteresowania oscylują wokół regionalnej historii najnowszej. Na co dzień pracownik archiwum. Fotografią zajmuje sie amatorsko, acz z przekonaniem. Był konsultantem filmu „Kinderlager Pogrzebin” w reż. Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego. Publikuje artykuły historyczne na łamach lokalnej prasy. Autor bloga: Podróże w czasie, Ratibor-Racibórz.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
10 września
Godzina:
17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu
Telefon:
32 430 12 00
Adres e-mail:
gokkornowac@o2.pl
Strona internetowa:
http://gok.kornowac.pl

Miejsce wydarzenia

Dom Kultury w Pogrzebieniu
Grabowa 4
Pogrzebień,śląskie44-285Polska
+ Google Map
Telefon:
32 430 10 12
Strona internetowa:
gok.kornowac.pl

– reklama –