Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera filmu „Winiarnia Przyszkowskiego ” 22 listopada w RCK

22 listopada 2018 18:00

Premiera filmu Winiarnia Przyszkowskiego RCK

22 listopada, w czwartek, w Raciborskim Centrum Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Winiarnia Przyszkowskiego”. Tematem jest historia jedynego, wciąż istniejącego przedwojennego obiektu przemysłowego w historycznych granicach Starego Miasta.

„Winiarnia Przyszkowskiego” to 127-minutowy film dokumentalny. w którym 19 osób opowiada historię winiarni Felixa Przyszkowskiego, od XIX wieku, przez czasy PRL-u, aż do dziś. Także dzieje winiarstwa na ziemi raciborskiej oraz wspomnienie kultowych lokali z poprzedniej epoki.

Pomysłodawcą filmu jest ich kolega Bohdan Durlak, który przekonał ich, że warto zagłębić się w zapomniane i niszczejące mury winiarni. Twórcy nawiązali współpracę z Feliksem Mayerem, prawnukiem Felixa Przyszkowskiego i zarazem obecnym współwłaścicielem opustoszałego obiektu winiarni przy ul. Zborowej 2, który entuzjastycznie udzielił im wszelkiego wsparcia.

Ponieważ winiarnia i stojące za nią Raciborskie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego, w 1975 roku przemianowane na Prodryn, były za małym podmiotem, by doczekać się opracowań historycznych, twórcy zasięgnęli informacji u najbardziej wiarygodnych źródeł osobowych. Zaprosili przed kamery dawnych pracowników pionu kierowniczego winiarni, octowni i przetwórni w Ocicach. Bezcennymi wspomnieniami podzielili się Elżbieta Pakuła, Aniela Czech, Jadwiga Zięcina, Małgorzata Boczula, Henryk Jaszczura oraz Krystyna Horny, żona wieloletniego dyrektora Prodrynu, Waldemara Hornego, który co prawda pojawił się przed kamerą, ale ze względu na chorobę nie był w stanie odpowiadać na pytania. Waldemar Horny dwa miesiące po nagraniu zmarł, nie doczekawszy premiery filmu o swoim przedsiębiorstwie.

Twórcy filmu, jak zawsze, dotarli do wielu nieznanych fotografii i niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych. Z drugiej strony byli zmuszeni wyrzucić wiele informacji i ciekawostek, aby długość filmu znacząco nie przekroczyła dwóch godzin projekcji. Wśród darczyńców unikalnych materiałów znaleźli się m.in. dawni pracownicy Prodrynu oraz stali współpracownicy Szczypińskiego i Mitręgi. Dzięki współpracy z dr. Piotrem Greinerem z Archiwum Państwowego w Katowicach, możliwe stało się skorzystanie z zasobów raciborskiego Archiwum. Współpraca z raciborską komendą policji pozwoliła na sfilmowanie od środka ich siedziby przy Bosackiej, gdzie kiedyś mieściła się octownia Prodrynu. Wykorzystano także bogate archiwum Jerzego Reznego, zmarłego w grudniu 2017 roku fotografa, dokumentującego niemal cały okres raciborskiego PRL-u.

Dla Adriana Szczypińskiego (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż) jest to już ósmy autorski film dokumentalny, a jednocześnie czwarty, wyprodukowany wspólnie z historykiem Wojciechem Mitręgą z Archiwum Państwowego w Raciborzu. Ich poprzedni film „Newerla”, o życiu i drodze twórczej najwybitniejszego żyjącego raciborskiego historyka Pawła Newerli, miał swoją premierę 5 listopada 2017, także w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury. Realizacja filmu „Winiarnia Przyszkowskiego” trwała z przerwami od marca 2015 do października 2018, a a 127-minutowa projekcja to efekt ponad 7 godzin wywiadów.

Uroczysta premiera filmu będzie finałem konferencji „Zobacz Znaj Zachowaj”, dedykowanej raciborskim zabytkom i objętej patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Wstęp wolny.

oprac. /KaC/

Szczegóły

Data:
22 listopada 2018
Czas:
18:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury
Racibórz,Śląskie47-400Polska
+ Google Map

– reklama –