Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozdanie medali im. Ks. Pieczki i koncert Macieja Miecznikowskiego w kościele NSPJ

20 listopada 2018 18:00 - 19:00

Rozdanie medali ks. Pieczki i koncert Macieja Miecznikowskiego

20 listopada (wtorek) odbędą się uroczystości związane z setną rocznicą niepodległości Polski oraz rozdaniem medali organizowane przez Kapitułę medalu im. Ks. Prałata Stefana Pieczki. 

XVII Dni Księdza Stefana Pieczki odbędą się w Kościele NSPJ (ul. Warszawska 29) 20 listopada o godz. 19:00. Wcześniej, o godz. 18:00 zostanie odprawiona msza w intencji ks. Pieczki. Podczas obchodów odbędą się koncerty najpiękniejszych polskich piosenek historycznych i religijnych. Gościem będzie Maciej Miecznikowski, a hasłem przewodnim „wyśpiewać sto lat niepodległości”. Podczas koncertu odbędzie się także wręczenie medali im. Ks. Prałata Stefana Pieczki „Unitas in veritate”.

Stefan Pieczka

Kapłan, duchowy przywódca. Urodził się 25.12.1932 r. w Bytomiu-Miechowicach. W wieku 24 lat skończył Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Został wikarym w Zabrzu, a następnie proboszczem w Kietrzu i Raciborzu. W latach późniejszych kontynuował naukę na KUL-u, zdobywając tytuł magistra historii Kościoła. Ks. Pieczka miał dar zjednywania sobie ludzi.

Jego duszpasterstwo zaczynało się na ulicy, a kończyło się w konfesjonale. Tworzył pomosty dialogu pomiędzy ludźmi różnych kultur. Otaczał opieką prześladowanych w stanie wojennym. U jego boku rozwijało się wiele grup, wspólnot. W 1980 roku ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Naznaczony cierpieniem, szczególną troską otaczał chorych i cierpiących. W roku 1985 otrzymał tytuł Prałata Jego Świątobliwości. Mawiał: „Błędów nie robią ci, co nic nie robią”. Umarł przedwcześnie po długiej i ciężkiej chorobie 19.06.1991 r. Był ojcem miasta i jego mieszkańców, oddając im najcenniejszy dar – trud i ofiarę swojego życia.

Medal im. Ks. Prałata Stefana Pieczki

Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej, społecznej przyczynia się do podkreślenia wartości wpisanych w człowieka

Medal im. Ks. Prałata Stefana Pieczki

oprac. /KaC/

Szczegóły

Data:
20 listopada 2018
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu
Warszawska 29
Racibórz,śląskie47-400Polska
+ Google Map
Telefon:
32 415 31 20
Strona internetowa:
www.nspjraciborz.pl

– reklama –