Ładowanie Wydarzenia

« All Events

„Wieś w malarstwie polskim”. Nowa wystawa w Muzeum w Raciborzu od 1 maja

1 maja - 31 lipca

Wystawa „Wieś w malarstwie polskim” przenosi widza do rzeczywistości wiejskiej z końca XIX i początku XX stulecia. Do wsi, która już nie istnieje, którą zobaczyć można w sztuce lub w muzeach – parkach etnograficznych.

Tematy wiejskie pojawiły się w sztuce polskiej dopiero w dobie romantyzmu. Chętnie podejmowali je pozytywiści przedstawiający wizerunek wsi w sposób bardziej realistyczny od romantyków. Tematyka wiejska najchętniej podejmowana była w okresie modernizmu. Artystów tego okresu szczególnie fascynowały wieś i lud wiejski, które traktowali jak rezerwat i ostoję tradycji.

„Wieś w malarstwie polskim” to wystawa obrazów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, którą można będzie oglądać w Muzeum w Raciborzu od 1 maja od 31 lipca – pod warunkiem otwarcia muzeów. Jest to część kolekcji liczącej ok. 800 obrazów i 250 grafik o tej tematyce, gromadzonych systematycznie od lat 50. XX wieku. Autorzy obrazów to wybitni malarze, absolwenci akademii sztuk pięknych, szczególnie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz akademii malarskich w Monachium, Dreźnie i Paryżu. Na wystawie podziwiać można dzieła T. Axentowicza, K. Alchimowicza, Z. Dziurzyńskiej-Rosińskiej, K. Wierusz-Kowalskiego, J. Rapackiego, F. Pautscha, W. Jarockiego, S. Kamockiego, M. Reyznera, Z. Rozwadowskiego i wielu innych.

W raciborskim muzeum prezentowane są trzy kategorie tematyczne: malarstwo krajobrazowe, wiejskie sceny rodzajowe i portrety chłopskie. Na wystawie zobaczyć można kwitnące łąki, drogi polne, pola żniwne, rzeki, fragmenty zagród, sady, architekturę wiejską – drewniane kościółki, chaty o bielonych ścianach, kryte strzechą słomianą, wiatraki i młyny wodne, wiejskie dworki i karczmy. Na wielu płótnach przedstawione są zwierzęta i ptactwo domowe. Tematem obrazów są również sceny z życia mieszkańców wsi – prace w polu i w gospodarstwie domowym, rzemiosło wiejskie, stroje ludowe, zwyczaje.

– Wielość tematów, różnorodne środku artystyczne stosowane przez artystów sprawiają, że zwiedzający wystawę może na chwilę przenieść się w czasie i rzeczywistości – zachęca raciborskie muzeum.

oprac. /kp/

Szczegóły

Start:
1 maja
Koniec:
31 lipca
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Muzeum w Raciborzu
Telefon:
32 415 49 01
Email:
muzeum_raciborz@interia.pl
Strona internetowa:
http://muzeum.raciborz.pl

Miejsce

Muzeum w Raciborzu
ul. Gimnazjalna 1
Racibórz,
+ Google Map

– reklama –