Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „K-dron Plus” Janusza Kapusty w Pałacyku Strzeleckim Rafako od 26 października

26 października 2019

| Darmowy
k dron

Już od najbliższego weekendu dzięki Fundacji Rafako będzie można w Raciborzu oglądać – prezentowaną wcześniej w Muzeum Narodowym w Warszawie – wyjątkową instalację artystyczną stworzoną z okazji obchodów 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci.

Fundacja Rafako zaprasza do Rafako Gallery w Pałacyku Strzeleckim Rafako na spotkanie z niezwykłym artystą i jego dziełem – „K-dron Plus” Janusza Kapusty.

W Pałacyku Rafako będzie można zobaczyć tym razem niezwykłe dzieło współczesnego artysty wpisane w owoc geniuszu Leonarda da Vinci. Autor, Janusz Kapusta, połączył K-dron z wizerunkiem Człowieka Witruwiańskiego. Renesansowy mistrz zawarł w swym rysunku opartą na samodzielnych pomiarach korektę witruwiańskiej teorii na temat idealnych proporcji ludzkiego ciała, które daje się wpisać w koło i kwadrat. Od starożytnych artyści renesansowi przejęli pogląd, że ludzie ciało, podobnie jak matematyka i geometria, odzwierciedlają prawa boskiego architekta.

Rok 2019 ogłoszony jubileuszowym rokiem matematyki jest szczególną okazją, aby temat wyjątkowego odkrycia Janusza Kapusty, jakim jest K-dron, przybliżyć i zaprezentować społeczności Raciborza i okolic.

W weekend otwarcia, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę, 26 i 27 listopada, po wystawie będzie oprowadzał gości sam autor. Będzie okazja, by osobiście poznać i porozmawiać z artystą, który od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Pochodzący z Wielkopolski Janusz Kapusta ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu oraz Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. To artysta wielu talentów – rysownik, ilustrator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz, a wreszcie sławny odkrywca. W roku 1985 wynalazł nowy kształt, jedenastościenną bryłę, którą opatentował i nazwał K-dronem. Wraz z naukowcami opisał ją matematycznie i do dziś odkrycie to znajduje ciągle nowe, interesujące zastosowania. K-dron wykorzystywany jest między innymi w nauce, sztuce, architekturze i technice, a nawet w muzyce.

Wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności w każdą niedzielę, do 1 grudnia włącznie, w pozostałe dni organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane.

Wystawie w Raciborzu towarzyszyć będzie wiele atrakcyjnych wydarzeń – konferencje, prezentacje i wykłady, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zapraszają uczniów do wzięcia udziału w Olimpiadzie K–dronowej, ala uczniów Liceum Sztuk Plastycznych zorganizowano konkurs pt. „Pomnik K-drona w Raciborzu”.

Wystawa prac Janusza Kapusty to kolejna inicjatywa Fundacji Rafako, która przybliża mieszkańcom Raciborza i okolic sztukę prezentowaną zwykle w odległych galeriach czy muzeach, a czasem pieczołowicie zebraną od prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Tak było z niedawną wystawą dzieł Kossaków, którą obejrzało w Raciborzu prawie 2000 osób.

Organizatorzy liczą na równie dużą frekwencję, a szczególnie zachęcają do zapoznania się z wystawą uczniów wraz z pedagogami. Wystawa może zostać im udostępniona w dogodnym terminie, poza godzinami otwarcia dla publiczności. Również inne grupy zorganizowane są mile widziane.

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny: (32) 410 10 34.

wystawa rafako janusz kapusta

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
26 października 2019
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Fundacja Rafako
Telefon:
61 665 17 00
Strona internetowa:
www.fundacjarafako.com.pl

Miejsce

Pałacyk Strzelecki Rafako w Racibórz
ul. Łąkowa 33
Racibórz, śląskie 47-400 Polska
+ Google Map

– reklama –