Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa malarstwa Mariana Chmieleckiego w Muzeum w Raciborzu od 8 listopada

8 listopada 2019 17:00

| Darmowy
Marian Chmielecki

Obrazy artysty to głównie wspomnienia licznych polskich i zagranicznych wojaży oraz nastrojowe pejzaże.

8 listopada o godz. 17:00 w Muzeum w Raciborzu odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej – tym razem z okazji jubileuszu 60-lecia twórczości artystycznej Mariana Chmieleckiego.

Marian Chmielecki urodził się w 1935 roku w Świebodnie. W 1955 r. ukończył liceum sztuk plastycznych w Jarosławiu. Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1964 r. Studiował malarstwo u profesora Romana Modzelewskiego oraz projektowanie tkanin u profesora Antoniego Starczewskiego. W latach 1961-1963 pracował jako plastyk-projektant w Zakładach Przemysłu Wełnianego w Tomaszowie Mazowieckim. W latach 1967-1975 w Zakładach Tkanin Dekoracyjnych Welur w Kietrzu. W tym czasie uczestniczył w wielu plenerach malarskich i sympozjach dla projektantów przemysłowych w Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz w Zjednoczeniu Przemysłu Tkanin Dekoracyjnych w Łodzi.

Od 1965 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1975-1990 r. kierował Biurem Wystaw Artystycznych w Raciborzu. Po jego rozwiązaniu pozostał bez pracy, jednak nie zaprzestał swej działalności twórczej. Brał udział w plenerach malarskich i wystawach. Uczestniczył w wielu wystawach okręgowych i międzynarodowych organizowanych przez ZPAP. W 1985 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 1988 r. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Są to nastrojowe zaułki, wspomnienia licznych polskich i zagranicznych wojaży oraz nastrojowe pejzaże.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
8 listopada 2019
Czas:
17:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Muzeum w Raciborzu
Telefon:
32 415 49 01
Email:
muzeum_raciborz@interia.pl
Strona internetowa:
http://muzeum.raciborz.pl

Miejsce

Muzeum w Raciborzu
ul. Gimnazjalna 1
Racibórz,
+ Google Map

– reklama –