Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa paneli fotograficznych „Inkaska Droga Królewska” w MOKSiR-ze w Kuźni Raciborskiej do 31 sierpnia

20 sierpnia - 31 sierpnia

Bezpłatnie

Inkaska Droga Królewska to system dróg liczący około 30 tys. km. W państwie Inków szlaki te, zbudowane na zróżnicowanym terenie, łączyły górskie osady z żyznymi dolinami, lasami deszczowymi i pustyniami.

Do końca sierpnia w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej 9 eksponowana jest wystawa „Inkaska Droga Królewska” przygotowana przez Ambasadę Peru w Polsce. Wystawa składa się z 38 plansz, które przedstawiają Inkaską Drogę Królewską (Qhapac Ñan) nazywaną również Wielkim Szlakiem lub Królewskim Traktem.

Inkaska Droga Królewska to system dróg liczący około 30 tys. km. W państwie Inków szlaki te, zbudowane na zróżnicowanym terenie, łączyły górskie osady z żyznymi dolinami, lasami deszczowymi i pustyniami. Inkaski Szlak miał ogromne znaczenie dla rozwoju politycznego, wojskowego i administracyjnego całego Imperium. Cechą charakterystyczną inkaskiego systemu dróg jest sposób zaprojektowania i wybudowania, tak aby mógł dostosować się do rozmaitych warunków otoczenia geograficznego i ekologicznego. Cywilizacja Inków nie wynalazła koła ani nie używała koni, dlatego podróże i transport odbywały się pieszo lub przy użyciu lam. Inkaski system dróg został zaprojektowany kompleksowo wraz z niezbędną infrastrukturą wspomaganą, m.in. kładkami, mostami wiszącymi (np. nad rzeką Apurímac), tunelami, a także przydrożnymi magazynami i stacjami dla podróżnych zwanymi „tambo”. Drogi budowano, biorąc pod uwagę zarówno ukształtowanie terenu, jak i powszechne wówczas sposoby transportu. Ze względu na trudną dostępność i zróżnicowany charakter terenu system Qhapac Ñan uważany jest za jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych ludzkości. 21 czerwca 2014 r. Inkaska Droga Królewska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie Droga Królewska przebiega przez terytorium sześciu państw – Kolumbii, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru i Boliwii.

Wystawę podziwiać można w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej w sali konferencyjnej w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach 9:00-15:00 oraz w czwartki i piątki w godz. 9:00-18:00.

oprac. /kp/

Szczegóły

Start:
20 sierpnia
Koniec:
31 sierpnia
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej
Telefon:
32 419 14 07
Adres e-mail:
sekretariat@kuzniakultury.pl
Strona internetowa:
http://www.kuzniakultury.pl

Miejsce wydarzenia

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej
Klasztorna 9
Kuźnia Raciborska,śląskie47-420Polska
+ Google Map
Telefon:
32 419 14 07
Strona internetowa:
http://www.kuzniakultury.pl

– reklama –