Ładowanie Wydarzenia

« All Events

Wystawa pt. „Górnoślązak walczy i wybiera…” w Muzeum w Raciborzu od 12 marca do 31 maja

12 marca - 31 maja

Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego.

Od 12 marca do 31 maja w Muzeum w Raciborzu będzie można oglądać wystawę pt. „Górnoślązak walczy i wybiera…”, która została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego.

– Strona zwycięska po I w. św. potraktowała te ziemie jako sporne i zdecydowała się oddać głos mieszkańcom, by oni podjęli decyzję, do którego państwa: Polski czy Niemiec chcą należeć. Do walki o Górny Śląsk, a przede wszystkim o znajdujący się tu przemysł, przed plebiscytem włączyły się władze centralne obu krajów: niemieckiego – przeżywającego duże problemy o charakterze ekonomicznym i społecznym po przegranej wojnie oraz niedawno odrodzonego, polskiego, walczącego równocześnie na wschodzie z radziecką Rosją. Komisariaty Plebiscytowe Polski i Niemiecki w latach 1920-21 wydawały ogromne ilości materiałów propagandowych mających przekonać niezdecydowanych. W większości były one skrajnie stronnicze, często zawierały półprawdy bądź nieprawdy. Walka przebiegała nie tylko na papierze. Dochodziło także do aktów przemocy: pobić, zabójstw, wandalizmu. Strona polska w tym okresie zdecydowała się trzykrotnie na wzniecenie zbrojnego powstania – opowiada Adam Knura z raciborskiego muzeum.

Na wystawie będzie można obejrzeć zabytki związane z tym tematem, w większości pochodzące z lat 1918-1922, a także reprodukcje – powiększenia drobnych obiektów. – Zwiedzający może zapoznać się ze zdjęciami powstańców, oddziałów niemieckich oraz wojsk międzynarodowych pilnujących porządku, mapami, wśród nich jest oficjalna mapa z wynikami plebiscytu opublikowana przez Polski Komisariat Plebiscytowy. Na ekspozycji są także dokumenty, w tym te wydawane przez polskie władze powstańcze czy Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową, materiały propagandowe, przed plebiscytowe produkowane przez obie strony (ulotki, plakaty, wydawnictwa, pocztówki, znaczki), a także odznaczenia i broń używana przez obie strony konfliktu – zachęca Adam Knura.

Wszystkie zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

oprac. /kp/

Szczegóły

Start:
12 marca
Koniec:
31 maja
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Muzeum w Raciborzu
Telefon:
32 415 49 01
Email:
muzeum_raciborz@interia.pl
Strona internetowa:
http://muzeum.raciborz.pl

Miejsce

Muzeum w Raciborzu
ul. Gimnazjalna 1
Racibórz,
+ Google Map

– reklama –