Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To event minęło.

Wystawa Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w raciborskiej bibliotece 19 września

19 września 17:00

| Darmowy

Ozdobne tarcze kołkowane, bombarda z XV wieku, weksylia i klejnoty… Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na wernisaż wystawy zbiorów Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

19 września o godz. 17:00 w Galerii Gawra (Biblioteka, I piętro) przy ul. Kasprowicza 12 odbędzie się wernisaż wystawy Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Bractwo kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie. Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim – w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego.

Na wystawie w raciborskiej bibliotece będzie można zobaczyć m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych, bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa, a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.

bractwo kurkowe biblioteka raciborz

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
19 września
Czas:
17:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
Telefon:
32 415 37 24
Email:
biblrac@poczta.onet.pl
Strona internetowa:
http://www.biblrac.pl

Miejsce

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
Kasprowicza 12
Racibórz, Polska
+ Google Map

– reklama –