czwartek, 11 sierpnia, 2022

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dni Raciborza 2021: Śląski czwartek na Placu Ofki 19 sierpnia

19 sierpnia 2021 18:00

Bezpłatnie

Na rozpoczęcie Dni Raciborza zaplanowano spektakl „RōŻŏWISKŏ, czyli ślōnskie kwiotki”, koncert zespołów: Kapela Dejcie Pozór & Kapela Fedaków i potańcówkę ludową oraz kurs tańca liniowego.

Dni Raciborza 2021 rozpoczną się 19 sierpnia „śląskim czwartkiem”. Jako pierwsi o godz. 18:00 wystąpią aktorzy i muzycy w spektaklu „RōŻŏWISKŏ, czyli ślōnskie kwiotki”, który odbędzie się na dachu Tęczowej.

– Dynamiczna historia pomiędzy młodymi ludźmi, którzy zamieszkują okoliczne familoki. Historię ubraną w komediowy sznyt przedstawiamy poprzez taniec, słowo (po śląsku) oraz ruch. Podczas spektaklu zagrają muzycy na żywo w trzyosobowym składzie (gitara basowa, saksofon oraz perkusja) w autorskim akompaniamencie stworzonym przez Piotra Zaufala. W trakcie gry aktorskiej oraz tańca pojawią się elementy interakcji z widownią, w której porwiemy z krzeseł zarówno dzieci, dorosłych oraz seniorów! Widowisko wyreżyserowane oraz wyprodukowane przez Wojciecha Chowańca jest wypełnione wartką akcją w towarzystwie sztuk cyrkowych oraz akrobacji – zapowiadają artyści.

Fot. Anna Świderska

Czwartkowy wieczór ubogaci koncert połączonych sił dwóch zespołów: Kapela Dejcie Pozór & Kapela Fedaków oraz potańcówka ludowa. Początek o godz. 20:00, potańcówka potrwa do 23:00!

Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych. Kapela koncertuje i edukuje zarówno w swoim regionie, jak i w dalszych zakątkach – Krakowie, Warszawie, Pradze czy Ostrawie. Powiedzieć, że Kapela Fedaków dzieli się z słuchaczami radością płynącą z muzyki tradycyjnej, to zbyt mało, by oddać wyjątkowość zespołu. Muzycy pokazują, że dźwięki wydobywane z instrumentów używanych kiedyś często na polskiej i śląskiej wsi, dodatkowo wzbogacone rodzinnym ciepłem i niewątpliwym poczuciem humoru familii Fedaków. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje.

Kapela Dejcie Pozór – zespół grający również tradycyjną śląską muzykę do tańca. Poza koncertami grają podczas potańcówek, prowadzą warsztaty i inne działania kreatywne promujące muzykę, tańce i kulturę śląską. Grali i uczyli tańców m.in. podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie czy w ramach weekendu śląskiego w „Niepodległa. Miejsce spotkań” oraz w ramach Industriady w dzielnicy Nikiszowiec. Kapela zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Powstańcze Śpiewanie” w Mysłowicach, jest też laureatem Festiwalu Pieśni Tradycyjnej w MDK Ligota w Katowicach.

Zaplanowano także bezpłatny kurs tańca liniowego (tańca country) prowadzony przez Krzysztofa Pawełka z Silesian Line Dance, który odbędzie się w czwartek 19.08 i w piątek 20.08 w Parku im. M. Roth. Zapisy pod numerem tel. 32 412 32 48.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
19 sierpnia 2021
Godzina:
18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/190361523116260

Organizator

Miasto Racibórz
Telefon:
32 75 50 600
Adres e-mail:
boi@um.raciborz.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

plac Księżnej Ofki Piastówny
plac Księżnej Ofki Piastówny
Racibórz, śląskie 47-400 Poland
+ Google Map

– reklama –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here

- Reklama -

Polecane

- Reklama -

Najnowsze