poniedziałek, 4 lipca, 2022

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tragedia Górnośląska. Prelekcja w DK w Pogrzebieniu 22 listopada

22 listopada 2021 17:00

Bezpłatnie

„Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają” – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”.

22 listopada o godz. 17:00 w Domu Kultury w Pogrzebieniu przy ul. Grabowej 4 będzie można zobaczyć wystawę poświęconą Tragedii Górnośląskiej, jak również wysłuchać wykładu historycznego dra Mateusz Sobeczko i mgr Patrycji Tomiczek, a także nabyć najnowszą publikację „Jo był ukradziony”.

„Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają” – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska.

Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. To bardzo bolesny i długo ukrywany fragment powojennej historii Śląska, który odbił się traumą na kilku pokoleniach. Starania o przywrócenie pamięci o tych wydarzeniach, od kilku lat czyni Stowarzyszenie „Moje Miasto”, które wydało książkę, wyprodukowało spektakl i film. W tym roku mieszkańcy doczekali się wystawy historycznej, która właśnie podróżuje po regionie. W ramach nowego projektu została przygotowana profesjonalna wystawa opartą na materiałach opublikowanych w książce „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka”, materiałach archiwalnych i zbiorach bibliotecznych. Wystawa została przygotowana przez zespół historyków zamieszkujących region.

oprac. /kp/

Szczegóły

Data:
22 listopada 2021
Godzina:
17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu
Telefon:
32 430 12 00
Adres e-mail:
gokkornowac@o2.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Dom Kultury w Pogrzebieniu
Grabowa 4
Pogrzebień, śląskie 44-285 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 430 10 12
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

– reklama –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here

- Reklama -

Polecane

- Reklama -

Najnowsze